Иван Хиновски: Трябва да бъде наложен мораториум върху цените на въглеродните емисии

0
26
Иван Хиновски
Иван Хиновски. Снимка: Скрийншот от видео на "NOVA"

„Всички обективни фактори в европейската икономика показват, че няма мотиви, които да понижат цената на природния газ. Търсенето продължава. Предлагането намалява.“

Това обяви пред Искра.бг енергийният експерт Иван Хиновски. Той обясни, че електроенергията също е подложена на много външни фактори, но една от водещите причини според него за поскъпването й е грешната европейска политика. Под това експертът има предвид натиска за зелени проекти. А той води до ръст на цените на въглеродните емисии, които вдигат стойността на електроенергията, природния газ и въглищата, защото е една от сериозните компоненти. Друг фактор, който оказва влияние е COVID кризата.

„Правилната европейска политика е временен мораториум върху цените на въглеродните емисии, защото този пазар се разви страшно бързо и достигна 60 евро на тон, което го плащат всички в Европа. А ние имаме 2021 година 65 евро. Представяте ли си какъв ръст. Има съмнения в манипулации на европейската система за търговия с въглеродни емисии“, категоричен беше Хиновски.

По неговите думи има компании, които изкупуват емисиите и след това ги продават. При това те растат на горе и те реализират печалби, но това е за сметка на конвенциалното производство на електроенергия в Европейския съюз и това е единият стълб, който води до вдигане на цената.

Енергийният експерт подчерта, че налагането на мораториум върху цените на тока и водата в България е било грешна стъпка и посочи, че не е чул нито един анализатор в сектора, който да мисли обратното.

„Това е грешно действие, от което няма да има ефект, защото всъщност натискът върху цените на енергийния пазар, като тук става дума за регулирания пазар, ставаше дума за едни между 8 и 10% ръст на електроенергията, което можеше да се компенсира с намаляване на ДДС“, посочи той.

Хиновски не очаква, че след падането на мораториума ще има шоково поскъпване на цената на електроенергията. Поскъпването може да бъде в рамките на няколко процента за битовите потребители.

Що се отнася до цената на водата експертът очаква при нея да има повишение, защото голям процент от производството на ВиК е свързано с електроенергията, която е поскъпнала значително за небитовите потребители.

Хиновски коментира и предстоящата смяна на ръководството на Комисията за енегийно и водно регулиране и това дали е възможно да се оказва политически натиск:

„Очаквам да работи по нов начин, но политически натиск – не, защото Европейската комисия изключително стриктно наблюдава работата на независимите регулатори и тя реагира много остро ако се променят решения на регулатора.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments