ИТН напуснаха пленарната зала, за да не участват в дебата за оттеглянето на тяхното правителство

0
58
Депутати
Депутати. Снимка: Народно събрание

Парламентарната група на „Има такъв народ“ напусна пленарната зала, за да не участва в дебата по точката за гласуване на оттеглянето на проекта за правителство, предложено от тях самите. Ивайло Вълчев в декларация от трибуната обвини всички останали политически сили в 46-ия парламент, че били заедно. А ИТН били решението на проблема, а не самия проблем. 

„Ние направихме точно това, което казахме. Защо сега се правите, че не разбирате, че с отказването на Пламен Николов на практика мандатът не е изпълнен. Защо си организирате дебати по този казус. Сега имате три четвърти от парламента. Миналото го доказва. БСП беше с ДПС. Мая Манолова беше с БСП. Христо Иванов беше с ГЕРБ и се обръщаше към Бойко Борисов с „шефе“. Всичко това са факти, а поведението ви в момента е все едно всичко това не се е случвало. Сега имате историческият шанс отново да сте заедно, както винаги сте били. Ние не сме проблем. Ние сме решението на проблема. Затова сега парламентарната група на „Има такъв народ“ ще напусне пленарната зала“, обяви той. 

Татяна Дончева от „Изправи се БГ! Ние идваме!“ отправи остри критики към „Има такъв народ“. Това доведе дори до отправяне на забележка от Кристиан Вигенин, който води пленарното заседание, след като Ива Митева напусна залата.

„Налице е проблем в конституционната процедура. Той беше създаден от „Има такъв народ“. Той се появи, защото в главите на тези хора има само сценарии. Само че държавата не е сценарии и знаци, а процедури и правни последици. Ние, независимо дали сме причислявани към статуквото или промяната, трябва по някакъв начин да направим така щото да дадем ясен знак, че конституционната процедура е финализирана по начин, който позволява даване на следващ мандат и ограничава възможности за оспорване на актове, мандати, процедури, които следват оттук-нататък. Считам за проява на изключителна детинщина председателят на парламента цял ден да съставя акта, а днес сутринта на Председателски съвет да каже, че няма да го подпише, след като вчера го подписа, но на друг лист. Нито един от нас не е акт на този документ и не е движил досега конституционната процедура по първия мандат. Те не били проблема, а били решението – за кого и за какво решението. Ако целта е да направим държавата на дреб и всички институции да бъдат оплюти, аз мисля, че това е пътят – да правим нелогични действия от началото до края. Ние трябва да им съобщим, че автор на този документ е председателят на парламента, който трябва да се държи като председател, а не като болонка на някой сценарист.“

„В рамките на няколко дни видяхме всякакви опити Конституцията да бъде пречупена, така че да обслужи интересите на първата политическа сила. Оказахме се в един експеримент. Надявам се въпреки този удар да успеем да се върнем към духа на конституционализма. ДБ е политическата сила, която иска да има предсказуемост и спазване на конституционни процедури. Искам все пак да изкажа своя респект към окончателното решение. Но самия факт, че ние трябва да гласуваме такъв странен проект на решение означава, че сме стигнали етап, който не може да бъде наречен зрял. И ние в следващите седмици и месеци трябва да направим възможното, за да осигурим управление на българските граждани. Не такова, което да обслужи някой сценарий и не управление с декрети, каквото имахме през последните години. Това трябва да е управление чрез дискусия и съгласие“, каза от своя страна Петър Славов от „Демократична България“. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments