Италия, Германия и Нидерландия ще се борят за ръководството на службата на ЕС за борба с мръсните пари

Позицията на председател е за четири години, но може да бъде удължена веднъж

0
33
Пари
Пари. Снимка: Агенция "Митници"

Италия, Германия и Нидерландия са в краткия списък на кандидатите за висшия пост в ЕС, който ще ръководи новия орган на блока за борба с прането на пари, според множество официални лица, сочи статия на „Politico“. Италианката Бруна Шего, германецът Маркус Плиер и Ян Райндер де Карпентиер от Нидерландия са останалите трима кандидати в надпреварата, заявиха пред „Politico“ длъжностните лица, на които бе предоставена анонимност, за да говорят откровено за надпреварата.

Органът за борба с изпирането на пари /AMLA/ ще упражнява надзор върху трансграничните финансови компании, които са изложени на висок риск от изпиране на пари и финансиране на тероризма, и ще има правомощия да налага глоби в размер на милиони евро. Офисът на AMLA ще бъде открит във Франкфурт в началото на 2025 г. и ще започне да функционира напълно до 2028 г.

Позицията на председател е за четири години, но може да бъде удължена веднъж. Заплатата за нея е над 250 000 евро годишно, без да се облага с данъци.

И тримата кандидати бяха интервюирани, заедно с неизвестен четвърти кандидат, който по-късно беше отстранен, от ръководителя на финансовите услуги на ЕС Мейрад Макгинес. Сега тримата избрани кандидати ще се явят на интервюта при закрити врата, организирани от Европейския парламент, преди окончателното публично интервю с кандидата, класиран на първо място.

Очаква се изслушванията да се състоят, едва след като законодателите изпитат кандидатите за комисари на ЕС, което означава, че те ще започнат най-рано в средата на ноември, съобщиха официални лица за „Politico“.

След като бъде избран кандидат, Европейската комисия ще представи своя най-добър избор на държавите-членки на ЕС, които трябва да одобрят решението.

Сиего работи в централната банка на Италия, където през последните няколко години ръководи усилията за борба с прането на пари. Де Карпентиер е заместник-председател на органа на ЕС за преструктуриране на банки – Единния съвет за преструктуриране, а преди това е ръководил усилията за борба с изпирането на пари в централната банка на Нидерландия. Плиер е ръководил глобалния орган за борба с изпирането на пари – Специалната група за финансови действия – в периода 2020-2022 г. и идва от Министерството на финансите на Германия.

Кандидатурата на Плиер в частност едва ли ще бъде популярна сред другите държави от ЕС, след като по-рано тази година Германия беше изненадващият победител в надпреварата за домакинство на централата на органа. Други държави, сред които Франция, Испания и Ирландия, също кандидатстваха за домакинство на органа, но не успяха.

Сарафов представи мерки за ограничаване на жертвите на пътя пред близки на загинали

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments