Инспекцията по труда: При изпитателен срок нямате специална закрила при уволнение

0
29
Лаптоп, мъж, работа,онлайн
Снимка: Pixabay

В срока на изпитване работниците и служителите не ползват специална закрила при уволнение.

Информацията се припомня от Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ /ИА ГИТ/ като отговор на постъпили през последните седмици сигнали. Уточнява се, че при изпитателен срок трудовото правоотношение може да бъде прекратено по всяко време без предизвестие и без обезщетение

Работникът или служителят може да оспори законността на уволнението си пред работодателя или съда. ГИТ обаче няма правомощия да се произнася дали дадено прекратяване на трудовото правоотношение е законосъобразно. Клаузата за срок на изпитване е приложима по отношение както на срочни, така и на безсрочни договори. Изпитателният срок може да бъде уговорен в полза на една от двете страни в трудовото правоотношение и в този случай само тя може да се възползва от възможността да го прекрати без предизвестие.

В случай, че не посочено в чия полза е уговорена възможността за изпитване, правоотношението може да бъде прекратено от всяка от страните. Независимо коя от тях е прекратила договора, работодателят е длъжен за изплати обезщетението за неизползван платен годишен отпуск.

Има случаи, при които работодателят е длъжен да получи предварително разрешение от ГИТ за уволнение на работници и служители, подлежащи на закрила. Прекратяването на договора поради закриване на част от предприятието; съкращаване на щата; намаляване на обема на работата са част от тези случаи. Майки на дете до 3-годишна възраст; работник или служител, боледуващ от болест, определена в наредба на министъра на здравеопазването; работник или служител, който е започнал ползването на разрешения му отпуск и др. са сред попадащите под закрила лица. В Чл. 333 на Кодекса на труда са упоменати възможностите и условията за закрила от уволнение.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments