Инфлацията в САЩ вероятно ще остане висока, дори когато цените на природния газ спаднат

0
19
Инфлация
Инфлация. Снимка: Pixabay

Американците може би най-накрая ще си отдъхнат от непрестанно растящите цени, макар и това да е едва доловимо, тъй като се очаква инфлацията да остане болезнено висока в продължение на месеци. До голяма степен, благодарение на спадащите цени на природния газ, в правителствения доклад, посветен на инфлацията през юли, който ще бъде публикуван в рамките на днешния ден, се очаква да бъде описано, че цените са скочили с 8,7% спрямо предходната година – все още висок темп, но и забавяне в сравнение с 9,1% на годишна база през юни, когато беше регистриран най-високият скок от четири десетилетия насам, предава „CNN“.

Ако прогнозата на икономистите се окаже вярна, тя ще породи надежди, че инфлацията вероятно вече е достигнала своя връх и че поредицата от невиждано високи цени започва леко да намалява. Налице са и други обнадеждаващи признаци, че темпът на инфлация може да стане по-умерен, дори и не съвсем скоро.

Същевременно обаче редица други икономически процеси заплашват да продължат да засилват инфлационния натиск. Темповете на наемане на служители са високи, а средните заплати също се увеличават рязко. Дори и цените на бензина да спаднат, инфлацията при услугите като здравеопазване, наемане на недвижими имоти и хранене в ресторанти се ускорява. Промените в цените на услугите обикновено са непостоянни и не намаляват толкова бързо, колкото при горивата, храната или други стоки. Тези тенденции показват, че общата инфлация може да не се понижи много скоро.

Президентът Джо Байдън изтъкна спадащите цени на природния газ като знак, че неговите политики като например освобождаването на петрол от стратегическия резерв на страната, помагат за борбата с по-високите разходи, които са засегнали  сериозно бюджетите на домакинствата, особено на семействата с по-ниски доходи. Въпреки това се очаква републиканците да посочат продължаващата висока инфлация като основен и дълбок проблем, който трябва да бъде застъпен в предизборните кампании кампанията тази есен, като проучванията сочат, че високите цени са довели до рязък спад на подкрепата за Байдън.

Експертите успокояват, че някои тенденции загатват, че се очаква по-ниска бъдеща инфлация. Смущенията по веригата за доставки, които доведоха до повишаване на цените на автомобилите, мебелите, уредите и други стоки, вече намаляват. Броят на корабите, чакащи да бъдат разтоварени в пристанището на Лос Анджелис, е намалял за шест поредни месеца, според данни на „Oxford Economics“. Според данните транспортните разходи са се изравнили или са намалели, включително при превозите, които се извършват с камиони и железопътен транспорт, въпреки че като цяло остават високи.

Нагласата на американските граждани за бъдещата инфлация също може да попречи на по-високите цени да се утвърдят. Подобни очаквания могат лесно да се самоизпълнят, защото ако хората вярват, че инфлацията ще се задържи висока или ще се влоши, те вероятно ще предприемат важни стъпки, за да се предпазят, като например да поискат по-високо заплащане, което пък от своя страна които ще доведе до повишаване на цените в един самоподдържащ се цикъл. Компаниите често повишават цените, за да компенсират по-високите си разходи за труд.

Проучване на Федералната резервна банка на Ню Йорк, публикувано в понеделник, показва, че сега американците очакват по-ниска инфлация през следващите няколко години, отколкото преди месец. Юнг-Ю Ма, главен инвестиционен стратег в „BMO Wealth Management“, твърди, че по-ниските инфлационни очаквания могат да позволят на банковите институции да реагират не толкова агресивно на доклади, като тези от миналия месец, които показват, че икономиката все още е силна, а инфлацията вероятно ще остане висока.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments