Има ли дефицит на лекарства в COVID пандемията?

0
194
Лекарства
Лекарства. Снимка: Pixabay

От Асоциацията на собствениците на аптеки алармират, че вече се наблюдават дефицити. Те твърдят, че към момента от държавата не се засекли проблем, но същевременно аптечната мрежа отразявала като огледало случващото се от последните няколко седмици – колкото повече COVID заразени имало, толкова по-празни ставали чекмеджетата на фармацевтите, пише „NOVA“.

Председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов обясни, че дефицитите са пряко свързани с коронавируса. По думите му открояват се три групи лекарства, които в по-голяма или в по-малка степен са дефицит .

„На първо място са антитромботичните лекарства, които се използват активно и в болнична обстановка, и за домашно лечение. Например Фраксипарин, например Клексан.“

COVID-19 уврежда кръвоносните съдове и заради това води до по-голям от тромбозиране на кръвта. Костов обясни, че с цел превенция за евентуални усложнения при по-тежките случаи се предписват антитромбоцити.

Втората група, която се използва, са кортикоидите (дексаметазон). Според Костов те също се ползват активно и се оформя дефицит. Медиците изписват кортикостероиди, когато имунитетът реагира неадекватно. Те обясняват, че тези лекарства предпазват от свърхактивна имунна реакция, но не се препоръчва да се дават прекалено рано, защото при по-леко болните, може повече да навредят,

„Ако не са навременни, подтискайки имунитета, ще задържат вируса по-дълго време в организма. Кортикостероидите са много сериозни лекарства и хората не могат да ги купуват, както ги искат.“

Костов коментира, че проблемът при третата група лекарства е най-малък. Става въпрос за антибиотиците.

„Антибиотици липсват в момента. Два- три основни антибиотика липсват, но те са заменими, така че там проблемът не е голям.“

Презапасяването е причината да сме пред дефицити на тези лекарствени продукти, посочи Костов. Той отбеляза, че те се предписват единствено с рецепта и бързото им изчерпване се дължи на нарастващия брой заболели, които се лекуват в домашни условия.

„Болниците са добре снабдени с тези лекарства.“

Общопрактикуващият лекар д-р Гергана Николова сподели, че се използват различни препарати за лечението на COVID – спрямо тежестта и симптоматиката на пациентите. По думите й дават се стимулиращи имунната защита, витамини, антиагреганти. В някои случаи се ползвали антибиотици и кортикостероиди.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments