Икономист: Приемането на еврото сега означава повече инфлация

0
33
Еврозона
Еврозона. Снимка: Пиксабей

България трябва да приеме еврото, когато е готова, а в момента не е. Това коментира икономистът Георги Кадиев в ефира на „NOVA“. Според него влизането ни в Еврозоната сега ще създаде повече проблеми, отколкото ползи. Страната ни няма как да бъде готова преди 2024 година заради високата инфлация, прогнозира още той.

„Инфлацията трябва да е ниска по една формула – не повече от 1,5% от средното на трите най-ниски. В Германия са 7,6%, ние вече сме 14,4%“, обясни Кадиев.

Доходите – това е другият фактор, който ще изиграе голяма роля при влизането в Еврозоната, смята експертът. По думите му нашите са много ниски спрямо средните в Европа. Той даде пример с Унгария, която обяви, че трябва да стигне 100% от средните европейски доходи, за да влезе в съюза. В момента са на 76%, а срокът, за да постигнат целта си, е 2030 година. В момента държавата ни е на 51%.

„Ако си поставим цел да растем с 3% всяка година, ще влезем в еврозоната около 2035 година, но ние нямаме такава цел в момента.“, заяви икономистът.

Брутният вътрешен продукт /БВП/ също трябва да се вземе под внимание, добави професор Гарабед Минасян и отчете, че тази година той е под 30%.

„За сравнение, една година преди включването си в Еврозоната страни като Словакия, Естония, Латвия и Литва са имали над 40% БВП на човек от населението. А Словения и Кипър пък са имали над 80%.“, посочи той.

Трябва да бъде изготвен анализ преди влизането в зоната, който да покаже как еврото ще се отрази върху гражданите, коментира Кадиев. Той припомни, че през 2017 година финансовото министерство е изготвило съвместно изследване с Централната банка, но след това го е скрило, тъй като изводите не са били много полезни. Според него сега трябва да се направят две отделни проучвания на Министерството на финансите и на БНБ, за да си поеме всяка институция отговорността за това, което казва. Икономистът заключва, че ако приемем сега еврото, това означава по-голяма инфлация.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments