Икономическата комисия в Бургас: Това е последният шанс за Равнец, срокът изтича

0
593
Комисия по икономика и инвестиционни политики
Комисия по икономика и инвестиционни политики. Снимка: Скрийншот

Това е последният шанс да се реализира проектът за Равнец, защото срокът изтича след около година.

Това отбелязаха на Комисията по икономика и инвестиционни политики от Общинския съвет в Бургас. Те изразиха предварително съгласие за продажбата на част от с.о. Индустриална зона Равнец. В Общината е постъпило уведомление за инвестиционно предложение от „Бургас Хайдръджън“ ЕАД, за изграждане на завод за зелен водород по метода на електролизата, чрез използване на енергия от възобновяеми енергийни източници /ВЕИ/. Общинските съветници посочиха:

Въпросният терен е прехвърлен на държаната с решение на Министерски съвет /МС/ и впоследствие има сключен договор с Областна управа, който има 5-годишен срок. Имаше инвестиционни намерения за бившето летище, но сега стигаме до реално обсъждане на конкретен инвеститор. Ако през срока, които ни е предоставен, няма наченки на инвестиция, то тогава сме длъжни да върнем имота на българската държава. Тази фирма отговаря на всички условия поставени от МС, които допълнително са описани по договора.

Считам, че тук говорим за рентабилност, държавата ни е дала този терен, за да го предоставим на инвеститора. Този проект е за зелена енергия, което е много важно за Равнец, защото ще се открият нови работни места. В наша полза е, че инвеститорът е избрал Бургас, тъй като можеше да бъде всеки друг град в България. Това е достатъчно основание аз да ги подкрепя. Добре ще е повече инвеститори да изберат индустриалните ни зони, защото по този начин Бургас ще се развива икономически„, посочи зам.-председателят на Комисията Тодор Йосифов от ГЕРБ.

Георги Иванов Маринчев от ГЕРБ уточни, че става въпрос за едно предварително съгласие, чрез което ще се стартира процедурата. Той подчерта, че реалният дебат тепърва предстои. По думите му при такива инсталации за зелен водород, около тях възникват други предприятия, които директно го ползват, в което същност е потенциалът.

След проучване и обследване на възможни терени, заявителят счита, че територията около Равнец е подходяща за реализация на Проекта, тъй като природните й дадености и близостта до пристанищна и газова инфраструктура дават възможност на изграждане на значим, хибриден, иновационен проект, включващ PV, вятър, водород и батерии. Партньори на проекта са консорциум от технологични фирми, като водещ инвеститор ще бъде една от най-големите датски енергийни групи, лидер в производството и съхранението на зелена енергия и зелен водород.

Чрез реализацията на Проекта ще се създадат условия за развитие на въглеродно неутрална зона и привличане на нови международни инвеститори, за които наличието на евтина и зелена енергия е водещ параметър за тяхната конкурентоспособност. С производството на зелен водород община Бургас и региона ще се наредят сред водещите европейски градове и региони, производители на горивото на бъдещето в ЕС и в развитите държави в света.

Проектът е в синхрон с новата индустриална стратегия за Европа, целяща широкомащабно внедряване до 2030 година на водородни технологии, които да поощрят производство, съхранение, пренос и разпределение на нисковъглероден и зелен водород. Чрез него се предвижда изграждането на довеждащата инфраструктура до терените и инсталацията за производство на водород, фотоволтаична електроцентрала, инсталацията за производство на зелен водород, административни сгради, център за мониторинг, управление и администриране.

Инвеститорът посочва, че за целите на своето намерение е необходимо да бъде извършена промяна в действащия подробен устройствен план – план за регулация и застрояване на зоната, за да се обособи територия от 2000 дка, където да бъде разположен завода за водород и съпътстващата фотоволтаична инфраструктура. Планираната инвестиция е в размер на 130 милиона лева, като всички разходи по събарянето на опасните сгради и облагородяване на терена и територията около него са за сметка на инвеститора.

Имотът на бившето летище Равнец бе предоставен безвъзмездно на Община Бургас от Министерски съвет за реализиране на дейности, свързани с трайно задоволяване на обществени потребности от местно значение. Настоящото инвестиционно намерение отговаря на условията, поставени в Решението на МС. Инвеститорът представя предложение за промяна на ПУП, при което се запазва функционалното предназначение на летателните полета.

Докладната записка беше подкрепена със седем гласа „за“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments