Грешим ли, когато сравняваме кредитите по лихвата?

0
28
Безлихвен кредит. Снимка: Pixabay.
Безлихвен кредит. Снимка: Pixabay.

В случай, че потребител реши да изтегли бърз кредит за разходи около празниците или през януари и февруари, които традиционно са най-тежките от финансова гледна точка, съветът е да се ориентира по годишния процент на разходите /ГПР/. Това е индикаторът, по който е най-добре да се сравняват вариантите, между които можем да избираме, когато теглим заем. Това коментира Габриела Руменова от онлайн платформата „Ние, потребителите“ пред радио „Фокус“ .

ГПР включва не само лихвата, а и всички такси за обслужването на кредита, обясни тя. Предимствата са, че той отчита реалната стойност на парите във времето и дава възможност на потребителя да прецени дали конкретно за него е по-изгодно в началото или към края на периода да падне тежестта за плащане на по-висок разход под формата на такси. Същевременно може да се извърши сравнение на ГПР с лихвата. Колкото двата показателя са по-близки един до друг като стойност, толкова по-изгодна е офертата.

Само за година има ръст от 30% на изтеглените бързи кредити, като най-осезаем е през последните месеци, показват официалните данни.

Преди подписването на договора кредиторът е длъжен да предостави на клиента си Стандартен европейски формуляр. Той съдържа информация за отпускащия заема, описание на основните характеристики на кредита (общ размер, срок на договора, брой и дати на погасителните вноски и др.) и разходите по него (лихвен процент, годишен лихвен процент на разходите, допълнителни такси и лихви и др.). Във формуляра са посочени и други важни условия като право на отказ от договора, условия за предварително погасяване на заема и др.

„В договора трябва да са посочени всички условия във връзка с усвояването на кредита, като не се допускат неравноправни клаузи. Например, не може, ако решим предсрочно да погасим задълженията си, кредиторът да каже, че ще дължим всички лихви и такси до края на периода.“, посочи още Руменова и препоръча потребителите внимателно да прочетат целия договор преди да положат подписа си.

Кредитодателят няма право да събира такси за усвояването и управлението на кредита, които не са ясно и точно определени в договора и в него изрично не е предвидена възможност за увеличаване или намаляване на общия разход по кредита, като обстоятелствата за тях трябва да са описани, обективно обосновани и да не зависят от волята на кредитора.

Във всеки момент потребителят може да погаси предсрочно кредита си, като по негово искане търговецът е длъжен да му предостави безвъзмездно извлечение по сметка под формата на погасителен план за извършените и предстоящите плащания и ще дължи лихвите и таксите само за периода на ползване на заема.

Руменова направи коментар и за предлагането на стоки на изплащане: „Обикновено винаги се казва „без оскъпяване“. Въпросът обаче е дали е без оскъпяване на стоката или на заема, който теглим, за да си я купим. На това трябва да обърнем внимание. Задължение на търговеца е да предостави тази информация, когато ни предлага такава оферта.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments