Германия: Разгорещени дебати за въглищна мина и борбата с климатичните промени

0
41
Въглищна мина
Снимка: Pixabay

Съдбата на едно малко местно селце предизвика разгорещени дебати в Германия за това дали страната продължава да използва въглища и дали борбата с климатичните промени оправдава нарушаването на закона, предава „BBC“.

Активисти, които се борят за опазване на околната среда, влязоха в сблъсък с полицията по-рано тази седмица в района на селцето Люцерат, западно от Кьолн, което по план се предвижда да бъде разрушено с булдозер заради разширяването на близката мина за добив на лигнитни въглища. Вчера протестиращите отказаха да се съобразят със съдебно решение, което на практика им забранява достъпа до района. Някои от тях изкопаха окопи, изградиха барикади и се качиха на огромни триножници, за да попречат на тежките машини да стигнат до селото, преди полицията да ги отблъсне със сила.

„Хората влагат всичките си усилия, целия си живот в тази борба, за да запазят въглищата в земята. Ако тези въглища бъдат изгорени, ние всъщност ще подкопаем целите си в областта на климата. Затова се опитваме с телата си да защитим климатичните цели,“, обясни Дина Хамид, говорител на активистката група „Luetzerath Lives“ (Люцерат Живее).

Дебатите се разразиха часове по-късно по време на среща на кметството в близкия град Еркеленц, когато един от регионалните служители обвини активистите, че са готови да „пролеят човешка кръв“, за да защитят изоставеното вече село. Стефан Пуш, който е начело на областната администрация, заяви, че макар да подкрепя целите на протестиращите, вече е дошло времето всички да приемат, че селото ще бъде унищожено. Той изтъкна още, че последният жител на селото го е напуснал през 2022 г. Мнозина обаче не са съгласни с аргументите за експлоатация на селото, като твърдят, че това символизира необходимостта да се ограничи колкото се може по-скоро глобалното затопляне.

Проучванията сочат, че от подземията на Люцерат могат да бъдат извлечени около 110 милиона метрични тона въглища. Правителството и местните власти твърдят, че тези въглища са необходими, за да се гарантира енергийната сигурност на Германия, която в момента е подложена на силен натиск заради намаляването на доставките на руски газ, вследствие на войната в Украйна.

Критиците смятат, че изгарянето на толкова много въглища ще затрудни значително Германия и света да ограничат глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий, както беше договорено в рамките на Парижкото споразумение за климата от 2015 г.

Подобни дебати относно това докъде може да стигне гражданското неподчинение се проведоха в Германия и на други места през последните месеци. Недоволството беше демонстрирано чрез масови пътни блокади и други драматични действия на протестиращи, които настояват за по-строги мерки за борба с изменението на климата. Някои активисти в областта на климата твърдят, че законът в крайна сметка е на тяхна страна, като се позовават на решение на Върховния съд на страната от 2021 г., което принуждава правителството да увеличи усилията си за намаляване на вредните емисии. Те изтъкват и правно обвързващия характер на ангажиментите на Германия по Парижкото споразумение.

Коментирайки позицията си след срещата в кметството, студентът Янис Нитхамер призна, че спорът за Люцерат засяга фундаментални въпроси. Според младежа всичко опира до демокрацията и справедливостта, както и до това как всъщност една демокрация може да се насочи към опазване на климата.

Жанин Вислер, която е федерален депутат и съпредседател на опозиционната партия „Левите“, предлага правителството да отмени решението си, с което се разрешава разрушаването на селото. Тя изрази критика относно сключеното миналата година споразумение между правителството и компанията за комунални услуги „RWE“, по силата на което се разрешава добивът под селото в замяна на по-ранно прекратяване на използването на въглища в Германия. Тогава някои експерти бяха категорични, че споразумението ще доведе до увеличаване на емисиите.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments