Галъп: Българите предпочитат пари сега, вместо двойна сума след година

0
43
Пари, банкноти, левове
Пари. Снимка: Искра.бг, Архив

Да получим пари на момента или да изчакаме определено време, за да вземем двойна сума. Данните на „Галъп интернешънъл“ показват, че хората са разделени по този въпрос. Световната асоциация е провела изследователска програма, обхващаща 56 държави по целия свят.

Мисълта за непосредствените финансови затруднения е водеща за хората от страните с по-ниски доходи – които изглеждат по-склонни да изберат някакъв бонус сега, дори и по-малък – 53% срещу 42%. Колкото по-висок е националният доход, толкова хората са по-склонни да изчакат към по-голямо възнаграждение в бъдеще – 38% срещу 48% в най-богатите страни.

Българите са сред онези, които са по-скоро склонни да предпочитат настоящето пред алтернативна по-голяма цел, но отложена в бъдещето. 53% у анкетираните наши сънародници казват, че предпочитат да получат еквивалента на една месечна заплата днес, а 30 на сто биха предпочели двойно възнаграждение, но след една година. Останалите не могат да преценят.

Предпочитанията към настоящето у нас са далеч от регистрираните в проучването най-високи стойности от около 60-70 на сто, но все пак са и по-високи от средните за света. Нагласите у нас се различават и от регистрираните средно за ЕС, където 39% на сто от запитаните изразяват уклон към настоящето, а 46 на сто предпочитания към бъдещето. Ситуацията в останалите държави от Европа, които са извън ЕС, също доста се различава – там делът на респондентите с предпочитания към настоящето надвишава този на респондентите с предпочитания към бъдещето, но не толкова, колкото у нас (44% срещу 34%).

Сходни на нашите са нагласите в Косово, Молдова, Румъния и други държави, близки до нашата географски или по икономически показатели.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments