Франция е изправена пред политическа буря заради споразумение между ЕС и Южна Америка

ЕК и нациите с най-силно влияние в ЕС като Германия и Испания не крият желанието си да сключат преди края на годината сделка с блока МЕРКОСУР

0
46
Франция, Еманюел Макрон. Снимка: wikimedia commons
Еманюел Макрон. Снимка: wikimedia commons

Париж бързо изчерпва както времето, така и политическото си влияние, необходимо за блокиране на търговското споразумение на Европейския съюз /ЕС/ с Южна Америка, което само задълбочава проблемите на президента на Франция Еманюел Макрон, който вероятно ще се сблъска с яростна реакция от страна на всесилните френски фермери, информира „Politico“. Европейската комисия /ЕК/ и нациите с най-силно влияние в ЕС като Германия и Испания не крият желанието си да сключат преди края на годината сделка с блока МЕРКОСУР, в който влизат Аржентина, Бразилия, Уругвай, Парагвай и наскоро присъединилата се Боливия. Германският канцлер Олаф Шолц заяви, че споразумението трябва да бъде сключено „бързо“.

Франция отдавна е най-упоритият противник на споразумението, опасявайки се, че потокът от внос на говеждо месо и други селскостопански продукти от гигантски латиноамерикански производители ще подкопае френските фермери, една от най-влиятелните групи в страната. Години наред Париж разполагаше с достатъчно политически капитал в ЕС, за да наложи ефективно вето върху пакта, но това влияние сега намалява след съкрушителното поражение на Макрон на тазгодишните избори за Европейски парламент и на националните избори. Опасността за Франция е, че сега другите държави от ЕС просто ще приемат споразумението без да се съобразяват с нейното несъгласие, а политическите последици от това ще бъдат взривоопасни.

„Трудно е да се наблюдава как френското правителство и слабата му политическа подкрепа във френския парламент биха могли да оцелеят при сключването на търговско споразумение на блока с МЕРКОСУР,“, твърди Франсоа Шимис, икономист във френския изследователски център „CEPII“.

„Това е casus belli (от латински – повод за война) за френското общество, което, меко казано, не обича свободната търговия и изключително много защитава своя селскостопански сектор. Всички мерки, които смесват двете понятия, са „политически криптонит“ за френските лидери,“, сподели още той.

Макрон срещу Урсула фон дер Лайен

Търговското споразумение, което обхваща повече от 800 милиона души и представлява една пета от световното икономическо производство, е основен приоритет на председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен. Тази амбициозна цел ѝ се изплъзна по време на нейния първи мандат, след като Макрон попречи на успешното приключване на преговорите по-рано тази година. Френското постоянно представителство, което представлява страната на равнище ЕС в Брюксел, заяви, че Париж продължава да твърди, че сделката е неприемлива.

„Постоянното представителство непрекъснато напомня на всички свои събеседници френската позиция, която гласи, че текстът не е приемлив в този си вид. То припомня, че и други държави-членки споделят тази позиция,“, заяви говорителят.

Въпреки че ЕС и МЕРКОСУР приключиха официалните преговори още през 2019 г., ЕС отложи подписването на споразумението, за да добави допълнителни условия за справяне с проблемите, свързани с обезлесяването и климата, и за да успокои притесненията на френските земеделски производители относно пренасищането с латиноамериканска продукция. Към днешна дата Франция настоява, че не е против сделката за свободна търговия като такава, а просто иска да бъдат изпълнени нейните екологични и селскостопански изисквания. Всъщност голяма част от френската преработвателна промишленост, за разлика от земеделските производители подкрепя сделката.

Френски дипломат, който помоли за анонимност, се съгласи да коментира въпроса, като заяви, че това е „окарикатуряване на френската позиция“.

„Ние не сме против свободната търговия сама по себе си. Нуждаем се от добра сделка с всички гаранции. Искаме Комисията да включи в преговорите стабилни клаузи по отношение на климата, обезлесяването и огледални клаузи, които да защитават нашите селскостопански интереси, условията за лоялна конкуренция, както и достъпа до критични първични ресурси,“, обясни той.

Тревожният факт за френските граждани и лидери се корени в това, че останалата част от ЕС просто не се страхува толкова да се противопостави на Париж, колкото преди.

Инициатива „Правосъдие за всеки“ организира протест срещу избора на нов главен прокурор

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments