Фрагменти от първите работни дни на 45-ото Народно събрание

0
148
Народно събрание
Снимка: Народно събрание

Двата противопоставящи се лагера на старта на 45-ото Народно събрание

В първия работен ден на 45-ото Народно събрание се оформиха два противопоставящи се лагера – АнтиГЕРБ срещу ГЕРБ. Първият лагер се сформира от всички политически субекти в Народното събрание („Има такъв народ“, БСП, ДПС, „Демократична България“, „Изправи се! Мутри вън!“) без политическа партия ГЕРБ, срещу която е новата парламентарна енергия. В първите процедури по сформирането на новия парламент се очертаха посочените два противопоставящи се лагера. (Вижте избора на председател на Народното събрание).

Встъпителните речи на политическите субекти – политическа партия ГЕРБ призова да не бъде изолирана, а противниковият лагер отправи обратни послания. Сформиралото се мнозинство антиГЕРБ е съставено от много хетерогенни политически субекти и за да продължи да функционира със същия синхрон както в първите работни дни на новото Народно събрание ще са необходими и положителни аргументи за политическо участие. Спойката „анти“ няма да бъде устойчива – врагът ще бъде победен, но какво ще следва след това? Аргументите „анти“ няма да бъдат достатъчни, за да се оправдае съществуването на този парламент, ще е необходим и положителният разказ – за какво. Скоро ще дойде редът на по-трудната задача на лагера „анти“, в кампанията беше по-лесно – в нея беше предоставена само негативна аргументация на гражданите за политическо участие.

Популистката вълна

За популизма, който е една от болестите на съвременните демокрации, са изписани немалко страници. С едно изречение той може да бъде представен като апел към народа, с който народът се разделя на две хомогенни и антагонистични части – добронамереният народ и корумпираният елит. Популистките лидери също така, винаги се обръщат към народа. От „Шоуто на Слави“ така придобиха популярност, залагайки на популистката риторика десетилетия наред в предаванията си – разделяйки народа на посочените две части. Непосредствено след изборите от политическа партия „Има такъв народ“ заявиха, че темите от инициирания референдум през 2016 г. ще са отправната точка за създаването на коалиционно управление с тяхно участие. Днес обаче от политическа партия партия „Има такъв народ“ направиха отстъпление от позицията си относно една темите. Тошко Йорданов каза, че „мажоритарните избори се правят с мнозинство, партията която ги предлага няма такова“. Политическа партия ГЕРБ заяви, че ще подкрепи въвеждането на мажоритарната система в два тура, като ще внесе скоро предложение в тази посока.

Отказът на партия „Има такъв народ“ да отстоява мажоритарния вот в 45-ото Народно събрание не е невъзможността за сформиране на мнозинство по темата, а опасението, че мажоритарният вот ще обслужи политическия им противник. Същата тема (за въвеждането на мажоритарна избирателна система) беше използвана за заклеймяване на политическия елит в „Шоуто на Слави“ с аргумента, че мажоритаризмът ще произведе вот за личности, а не за листите, предложени от политическите партии. За популистите е важно да се обърнат към народа, за да установят разделението като отрекат всякакъв институционален авторитет, без значение какво предлагат. Те се отказаха от основната си политическа теза. Това е равносилно на това да си служиш с народа, за да придобиеш популярност в сферата на политиката „Един призрак броди из света – призракът на популизма“, такова е заключение на Ърнес Гелнер и Чита Йонеску преди около 50 години. Моето заключение е, че същият призрак ще броди из 45-ото Народно събрание с името „Има такъв народ“.

Опозиционни перспективи на предишното статукво

Опозиционната перспектива на статуквото от миналия парламент сега е ход. Тя обаче е прекалено раздробена, в нея са включени и коалиции, съставени от по няколко политически партии. Коалиционната култура на компромис спрямо различномислещите ще е ключовият елемент, от който зависи продължителността на бъдещото правителство, ако бъде съставено такова. Но още в първия работен ден на 45-ото Народно събрание всички политически партии демонстрираха, че са готови за предсрочен вот, т.е за всеки е ясно, че спойката „анти“ ще е неустойчива. Блокът от такъв тип ще функционира трудно, тромаво не само заради пъстротата си, но и заради аргументите против, които са в основата на сформирането му – всеки политически субект в него ще се стреми да налага своите теми, представяйки ги като алтернатива на врага, който трябва да бъде преборен.

„Демократична България“ обяви, че ще работи за демонтирането на главния прокурор Иван Гешев, а коалицията „Изправи се! Мутри вън“ иска да се заеме с ревизия на предходното управление на политическа партия ГЕРБ. Сякаш алтернативата на предишното статукво продължава предизборната кампания в новото 45-ото Народно събрание, защото знае, че следващите избори ще са в близък времеви хоризонт.

Всеки от блока „анти“ ще се стреми да гради образа си на по-автентичната алтернатива на предишното статуквото спрямо останалите участници в блока, защото следващите избори чукат на вратата. Негативните основания движат политическия процес, затова и политиката остава мръсна дума, политическите участници помагат за това като дават все по-рядко положителна аргументация като обяснение за политическите си действия. Поне това демонстрираха политическите субекти чрез встъпителните си думи, слагайки „АЗ“ преди „НИЕ“, а в съвместни политически действия местата на думите трябва да бъдат разменени.

Този блок достигна до единодействия за промените относно изборните правила и по темата за ревизията на предходното правителство, за след това въпросът остава отворен. Единодействията ограничени до ниво ревизия и против предходните, няма да са достатъчни.

Мъглата

Сегашната политическа ситуация сякаш ни напомня на фентъзи романa на Стивън Кинг „Мъглата“. В романа мъглата се спуска навсякъде, радиото и телевизията престават да работят, което засилва усещането за неизвестност – какво се случва? Няма видимост и никаква информация. В хранителен супермеркет се затварят хора, в него мъглата не успява да проникне. Всички се питат – колко време стените на магазина ще удържат мъглата. И ние в момента се питаме – колко ли време ще издържи новосформираният се блок и ще успее ли да сформира позитивни послания, с които да легитимира положителното си участие на политическата сцена или мъглата ще го застигне?

Ако този блок лиши хората от този вид смислена информация, мъглата наистина няма да го подмине. Обществеността става все по-чувствителна и не може постоянно да бъде лишавана от позитивни послания и информация, както хората са лишени от всякакъв вид информация във фентъзито на Стивън Кинг. Хората във фентъзито търсят отговорите за „Мъглата“, така и гражданите ще ги потърсят ако усетят, че политическата „Мъгла“ ги наближава. Видимостта е за предпочитане пред „мъглата на отрицанието“.

Източник: Станислав Тодоров

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments