Бившият военнослужещ Петко Минков е търсел старчески дом за себе си и болната си съпруга, за да избяга от постоянния тормоз на проблемния си внук. Това разказаха жители на Поповица пред репортер на „Фокус“, след като трагедията разтърси селото през уикенда.
В ранните часове на събота 83-годишният Минков застрелва съпругата си и внука си, след което се самоубива. Местните хора го описват като доброжелателен и трудолюбив мъж, който години наред е носил тежестта на грижите за семейството си почти сам.
Години грижи, безсънни нощи и непрестанен страх
Съселяните разказват, че бай Петко се е грижил над три години за своята съпруга, която след мозъчна операция развива деменция и почти губи подвижност.
„Той не беше безхаберник. Оплакваше ми се, че внукът му по цяла вечер прави купони и оргии. Не може да спи, а сутрин трябва да е адекватен за жена си“, споделя жител на селото.
По думите на хората младият мъж, също носещ името Петко, бил добър по характер, но след употреба на алкохол и наркотици не знаели какво се случва. Не задържал трайна работа – „изкарваше по 1–2 месеца и напускаше“. Нощем се шляел с група младежи, за които местните твърдят, че „го повели по лошия път“.
Преживяна загуба, ненаказана болка
Бай Петко носел тиха, но огромна лична трагедия – преди години неговият син, бащата на младия Петко, починал по време на селски събор.
„Бащата на малкия Петко се спречква с негов приятел на събора, пита го защо продава наркотици на сина му. Онзи го бута, той пада, удря си главата и почива. Бай Петко всеки ден се разминаваше с убиеца на сина си. Тежко му беше и болно. Как го преживя, не знам“, разказват жители.
Ако има нещо, което местните хора подчертават, то е, че никаква агресия не е идвала от стареца. Напротив – той търсел решение. Искал да настани себе си и жена си в дом за възрастни, само и само да избяга от натиска и непредвидимото поведение на внука.
Опит за спокойствие: моторът не е бил подарък
Противно на първоначалните слухове, съселяните категорично отричат бай Петко да е купил мотор на внука си.
„Купи го за себе си – за да може по-бързо да стига до магазина и да се връща при жена си“, казват те.
Според разказите младият мъж не помагал на дядо си, а напротив – разчитал той да го издържа.
„Силният афект“ – вероятната причина за трагедията
Близките и познатите на Минков остават без думи пред случилото се. Повечето вярват, че дългогодишното напрежение, липсата на помощ, безсънните нощи и натрупаната тревожност са довели до момент на силен афект, в който е взето фаталното решение.
Очаква се Окръжна прокуратура – Пловдив да даде официални подробности по случая по-късно днес.
Присъединете се към нашия Телеграм
КНСБ с протест! Иска се 10% ръст на заплатите във всички структури





