Фалити на аптеките след засиленото търсене на лекарства през март

0
107
Лекарства
Снимка: Pixabay

Лекарствата, които в началото на пандемията бяха високотърсени из страната, са загубили интереса на хората и стоят по тезгясите. По тази причина председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов сподели пред „Bulgaria ON AIR“ опасенията си, че може да се стигне до фалити на определени аптеки.

Лекарствата били разрешени да се увеличават с не повече от размера на инфлацията в страната. Процедурата за това била тромава и отнемала поне 2-3 месеца като лекарства, за които са се подали заявления за увеличение през януари, са поскъпнали едва през март. По тази причина и имало медикаменти, които не са повишавали цените си от 4-5 години. У нас се предлагали над 6000 лекарства, а от март са се увеличили цените на едва 83 от тях.

Костов подчерта и проблемите със снабдяването с определени активни вещества и сиропи, използвани в някои таблетки. Поради забавеното транспортиране с кораби се е наложило да се разчита на въздушен превоз, който бил значително по-скъп. Самите полети значително са оредели и от централни места като Шанхай е имало по един полет дневно. Това е оскъпило самите медикаменти, а търсенето им е започнало в последно време да намаля.

Собственикът посочи като пик на търсенето на лекарства месец март. Предвид, че носенето на маски и завишената лична хигиена са спрели разпространението на много вируси, в допълнение към COVID-19, необходимостта от лекарства е намаляла. Хидроксихлорохинът, нашумял като потенциално лекарство за новия вирус, се е появил по аптеките у нас преди около седмица, но интересът към него вече е спаднал.

След отминаването на паниката у хората покрай пандемията, сега тезгясите стояли пълни. Цените на маските са се понижили поради презадоволяването на пазара и само търсенето на ръкавици все още било активно. Това е довело до освобождаване на персонал в аптеките в моловете и по морето.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments