Европейската комисия критикува българските власти заради корупция

0
173
Европейски парламент
Снимка от Pixabay

Подкомисията на Европейския парламент обсъди корупцията в България в петък (28 август) в присъствието на високопоставени български служители, след повече от 50 дни протести в най-бедната страна на ЕС. Един от журналистите, който участва в заседанието като оратор, представи пред „EURACTIV“ обща картина за предмета на разгорещената дискусия.

Закритото заседание на групата за мониторинг на демокрацията, върховенството на закона и основните човешки права беше посветено на ситуацията в България на фона на съобщенията в медиите за ширещата се корупция в страната, характерна и за най-високите етажи на властта.

В петък се отбеляза 51-ият ден от началото на протестите, когато хиляди хора излязоха по улиците, настоявайки за оставката на премиера Бойко Борисов и главния прокурор Иван Гешев.

Против мафията

По време на заседанието, ръководено от нидерландския евродепутат с либерални възгледи – Софи инт’ Велд, бяха поканени Борисов и Гешев, но в крайна сметка те бяха представени от вицепремиера и външен министър Екатерина Захариева, както и от заместник-главния прокурор Красимира Филипова.

Европейската комисия беше представена от Жулиен Мусние, който е начело на отдела „Граждани, равенство, демокрация и върховенство на закона“. Представители на Съвета на Европа също бяха сред присъстващите.

Нашата група ще проследи корупцията в България и ще изпрати допълнителни въпроси до много от замесените, защото нямахме време да навлизаме в подробности.“, заяви Велт след края на 4-часовата заседателна сесия.

Българският журналист Димитър Стоянов от разследващия уебсайт „Bivol“ беше поканен като един от участниците, представляващи гражданското общество. Той се включи онлайн от София. За разлика от евродепутатите, които не искаха да разгласяват подробности, Стоянов, който има опит с провеждане на срещи в ЕП, заяви, че дискусията е особено ясна и открита. Според него представителите на европейските институции са дали да се разбере, че нямат доверие на българските власти, когато става въпрос за обсъждане на проблема с корупцията. Той добави, че Захариева е „стъпила на мина”, когато в отговор на въпрос за корупцията тя е започнала да изброява успехите на правителството в борбата с контрабандата на стоки.

Самият премиер Борисов, когато се обръща към българската публика, често измества темата от проблемите, свързани с корупцията и контрабандата на стоки, които според него правителството е ограничило. На въпрос дали евродепутатите са попитали за наскоро изтеклите смущаващи гласови записи и снимкови метериали, някои от които показват спалнята на Борисов с чекмеджета, пълни с купчини банкноти от 500 евро, Стоянов потвърди, че това е било обсъдено. Според журналиста Захариева се е престорила, че не разбира въпрос, касаещ заплахи, които Борисов твърди, че са отправени срещу български журналист, във връзка с един от изтеклите записи.

В записа, който изтече през юни, се чува глас, приличащ на този на Борисов, който казва, че иска журналистката Елена Йончева да бъде „изгорена“. Записът е направен през април 2019 г., когато Йончева е действащ журналист. По-късно тя бе избрана за евродепутат, издигната от опозиционната Българска социалистическа партия. Междувременно Йончева получи убедително доказателство от западна лаборатория, потвърждаващо, че записът е истински и гласът действително е на Борисов. Премиерът отхвърли обвиненията, като ги определи като нападки срещу него. Той също така добави, че има човек, който имитира добре гласа му.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments