Европа приветства огромен план за финансова помощ, докато напрежението между САЩ и Китай нараства

0
83
Снимка: Комисия за финансов надзор
Снимка: Комисия за финансов надзор

Акциите на европейските фондови пазари белязаха ръст за четвърта поредна сесия в четвъртък, когато еврото достигна най-високото си равнище за последните два месеца. Позитивно развитие е в резултат отварянето на европейските бизнеси и обявения план за финансова помощ на ЕС в размер на 750 милиарда евро, които взеха превес над нарастващото напрежение между САЩ и Китай, информира “Reuters”.

Азиатските пазари белязаха затишие, след като секретарят на САЩ Майк Помпео предупреди, че Хонконг вече не се ползва със специални привилегии съгласно американското законодателство. Новината не даде отражение върху европейските борси. 

Възобновената активност на фондовите търговци от сряда, когато ЕС излезе с предложението за финансова помощ за засегнатите от коронавируса страни членки, доведе до ръст с 1% на фондовия индекс “STOXX 600”, който достигна най-високите си стойности от началото на март. 

Еврото се закрепи на стойност 1,1016 щатски долара, което е и най-високата му стойност за последните два месеца. Европейската валута беляза и рекордно ниво на тримесечна база спрямо швейцарския франк, докато щатският долар остана в голяма степен стабилен.

Ценните книжа на Еврозоната също останаха сравнително стабилни, като цената на италианските книжа – ключов европейски индикатор, се задържа на близо осемседмично дъно, докато стабилните немски книжа регистрираха леко повишаване в търговската активност. 

“С публикуването на плана на Европейската комисия за икономическото възстановяване от COVID се освободи място за бъдещо позитивно развитие на търговията в Еврозоната с високорискови активи, макар и глобалната търговия да е в застой заради ситуацията с Китай”, коментира анализатор на финансовата компания “Mizuho”. 

“На това се базират положителните ни прогнози за рисковите активи на Еврозоната, които най-вероятно ще получат допълнителна подкрепа през идната седмица от Европейската централна банка”

Най-обширният фондов индекс на Азиатско-тихоокеанския регион извън Япония „MSCI“ завърши на нулево равнище, след като беляза лек ръст в началото вчерашния ден. 

Акциите в Хонконг се повишиха с 1,75% в сряда, завършвайки с повишение от 0,7%, докато цените на китайските акции също успяха да завършат с положителни стойности. Японският индекс “Nikkei” беляза ръст от 2,3%, а щатските фондови фючърси в Европа загубиха инерция, търгувайки се с миналото повишение от 0,1%. 

Най-големият риск за ликвидността на фондовите пазари остават Сино-американските отношения, които се очаква да се влошат, след като в сряда Помпео обяви, че плановете на Китай за въвеждането на нов закон за сигурността в Хонконг са “последните от редица действия, които съществено подкопават” автономията на града. 

“Всички следят развитието на отношенията между САЩ и Китай”, коментира Крис Уестън, началник на проучванията към валутния брокер “Pepperstone”. “Те представляват голям риск за пазара… Основният въпрос на дневен ред, който остава, е как местните фондови борси ще реагират на ситуацията”

Наказателни мерки от страна на САЩ срещу Китай по отношение на проблема с Хонконг могат да доведат до ответна реакция от Пекин, което допълнително да обтегне отношенията между двете най-големи икономики в света и да влоши глобалната икономическа ситуация. 

Президентът Доналд Тръмп обяви, че ще излезе по-късно тази седмица с ответна реакция по отношение на проектозакона за сигурност на Пекин. Печалбите по 10-годишните ценни книжа на Федералния резерв на САЩ реагираха позитивно на новината с минимално покачване до 0,6966%, което е отлепяне от рекордно дъно през март, когато достигнаха доходност от 0,4980%. Към момента те са намират все още с шокиращите 120 пункта под прогнозите от януари. 

Китайският юан от друга страна беляза рекордно дъно на световния валутен пазар от 7,1966 за щатски долар основно заради безредиците в Хонконг. На континентално ниво търговията на китайската валута също беляза рекордно ниво от разразилата се търговска война между САЩ и Китай през миналия септември. 

Стоковите пазари белязаха затишие, като щатските петролни фючърси белязаха спад с 3,2% до 31,76 долара за барел, като петролът на “Brent” беляза понижаване от 1,73% до 34,14 долара за барел, след като инвеститорите реагираха негативно на заплахите на Тръмп спрямо Китай.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments