Евродепутатите искат пълна прозрачност на договорите за ваксините срещу COVID-19

0
162
Европейски парламент, Брюксел. Снимка. wikimedia commons
Снимка. wikimedia commons

Членовете на Европейския парламент обсъдиха казуса с ваксините срещу COVID-19. Те призоваха за пълна прозрачност по отношение на договорите и внедряването на препаратите. Освен това евродепутатите изразиха широка подкрепа за общия подход на Общността за борба с пандемията. 

По време на пленарния дебат във вторник те обмениха мнения с Ана Паула Закариас, португалски държавен секретар по европейските въпроси, и Стела Кириакиду, комисар на ЕС по въпросите на здравеопазването и безопасността на храните.

Голяма част от евродепутатите изразиха подкрепата си за единния подход на ЕС, който гарантира бързото разработване на ваксини и осигурява достъп до ваксини за всички европейски граждани. В същото време те изразиха съжаление относно „здравния национализъм“, включително предполагаеми паралелни договори, подписани от държавите-членки или опити да се конкурират помежду си. За да гарантира европейския успех, ЕС трябва да отговори с единство и солидарност, като всички равнища на управление работят заедно, заявяват членовете на ЕП.

Депутатите призоваха условията на договорите между ЕС и фармацевтичните дружества, включващи публични средства, да бъдат напълно прозрачни. Последните усилия на Комисията за даване на възможност на евродепутатите да консултират един непълен договор, бяха счетени за недостатъчни. Членовете на ЕП отново заявиха, че само пълната прозрачност би могла да спомогне за борбата с дезинформацията и за изграждане на доверие в кампаниите за ваксинация в цяла Европа.

Участниците в дебата отбелязаха и глобалното измерение на пандемията от COVID-19, което изисква глобални решения. ЕС носи отговорност да използва позицията си на сила, за да оказва подкрепа на най-уязвимите си съседи и партньори. Пандемията може да бъде преодоляна само след като всички хора имат равен достъп до ваксини, а не само тези в богатите държави, добавиха евродепутатите.

Дебатът засегна и други въпроси, като необходимостта от сравними национални данни и взаимното признаване на ваксинациите, необходимостта да се избягват забавяния и да се увеличи скоростта на ваксинирането, както и неконструктивния характер на това да се обвинява ЕС или фармацевтичната промишленост за евентуални неуспехи.

Очаква се днес Комисията да публикува допълнително съобщение относно стратегията на ЕС за борба с COVID-19. Лидерите на ЕС ще обсъдят актуалната ситуация с пандемията по време на заседанието на Европейския съвет на 21 януари.

На 22 септември 2020 г. Парламентът проведе публично изслушване на тема „Как да се осигури достъп на гражданите на ЕС до ваксини срещу COVID-19: предизвикателства, свързани с клиничните изпитвания, производството и разпространението“. По време на пленарното заседание през декември 2020 г. Парламентът изрази подкрепа за бързото разрешаване на безопасни ваксини, а на 12 януари 2021 г. евродепутатите посочиха липсата на прозрачност като причина за подхранване на несигурността и дезинформацията по отношение на ваксинацията срещу COVID-19 в Европа.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments