Евгений Кънев: Путин ще постави условия, равностойни на капитулация за Украйна

Интересно е обаче, как ще го интерпретират Радевци у нас, добавя той

0
40
Евгений Кънев
Евгений Кънев. Снимка: Facebook

„Както предполагах, Путин няма да направи рязък отказ за мир, а ще постави условия, които да бъдат общо взето равностойни на капитулация на Украйна. Интересно е обаче, как ще го интерпретират Радевци у нас. А и знайните борци за мир по света. Вероятно ще се хванат за путинката, че за мира е нужно да бъдат отстранени причините за войната. Или още по-перверзното – “когато беше време за мир – Зеленски отказа, пропусна момента”.

Така започва последният политически анализ на Евгений Кънев, публикуван във Facebook профила му, който продължава по следния начин:

„Преди 85 години – дилемата за “мира” по диктаторски условия или война до справедлив мир е стояла и пред велика нация като Великобритания.

Краят на май 1940 г.

Под напора на нахлуващата нацистка армия в Белгия и Франция – ноторният от Мюнхен премиер Чембърлейн е принуден от неговата партия да подаде оставка, защото на Великобритания е нужен военен премиер. Цялата британска армия от 300 хиляди войници е обкръжена от Хитлер в Европа и е въпрос на дни да бъде избита.

Чембърлейн много държи да бъде заместен от съпартиеца му и близък до краля лорд Халифакс. Но той отказва, смятайки, че сега не е неговото време. И тогава всички се сещат за най-опитния във война – Уинстън Чърчил. Въпреки неговата загуба в битката за Галиполи по време на Първата Световна Война.

Чърчил прави военновремен съвет, в който е включил Чембърлейн и Халифакс. Но за негова изненада среща тяхната ожесточена съпротива на стратегията му да подготви Великобритания за предстоящата нацистка инвазия. Те смятат, че няма шанс да се спре Хитлер и е по-добре да се преговаря, докато не е започнал инвазията. Дори инициират преговори с Мусолини като посредник. Чърчил е решително против: “Колко пъти трябва да научим урока, че диктатор не може да се умилостиви!”.

Чърчил обаче е сам. Почти никой не вярва, че има смисъл. Дори кралят в началото е скептичен, че има шанс и се колебае дали да не емигрира в Канада. А Халифакс подготвя отстраняването на Чърчил – като лунатик, който иска да погребе нацията.

Чърчил прави обръщение към нацията, в което вдъхва кураж за битка за Свободата и че никога Великобритания няма да се предаде – въпреки че всички го увещават да не лъже хората за предстоящото.

И в един момент и той не вярва, че ще намери подкрепа.

И тогава получава внезапно среднощно посещение от Краля – който му казва, че има неговата подкрепа. “А като нямам в парламента – пита Чърчил – ще трябва да подам оставка”. “Срещни се с хората – и ще разбереш има ли смисъл”.

Дали е срещнал подкрепа от хората – не е известно. Но при следващата поява в парламента той държи реч, с която не оставя никакво съмнение у депутатите, че изборът за съпротива е единствено правилният!

Останалото е история.

Не се сещам за по-добър аналог на Чърчил от Зеленски. И на Халифакс от Радев.

Това, което ме измъчва е дали българите биха реагирали като украинците…“

За още новини вижте ТУК

Присъединете се към нашия Телеграм

Путин принципно е съгласен с предложението за прекратяване на огъня в Украйна

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments