Емил Соколов: Най-сетне започна да се говори за това, което ни обединява със Северна Македония

0
26
Емил Соколов
Емил Соколов. Снимка: Facebook

„Най-сетне започна да се говори за това, което ни обединява със Северна Македония – общите ни бизнес интереси, общите ни интереси да има стабилност в региона, икономиката да се развива, да има общи бизнес проекти, което определено е добре, тъй като поставя една по-позитивна нотка в отношенията между двете страни. Единственото, което на мен ми направи впечатление е, че когато Кирил Петков започна да казва нещо за фашизма, не го довърши, не стана ясно какво казва. Там трябва да се внимава, защото и от двете страни има хора, които само чакат да им се подаде някаква такава реплика. Конкретно знаем руската пропаганда каква е – за българските фашисти, за окупаторите, за българите-насилници и не бива да позволяваме тази част от историята да бъде изкривявана“.

Това коментира пред Искра.бг политологът Емил Соколов във връзка с посещението на премиера Кирил Петков в Северна Македония и обратната визита на Димитър Ковачевски и цялото правителство у нас тази седмица. Според анализатора македонците могат да правят колкото си искат паметници, но те не трябва да имат претенции към нас и към нашата история. Тоест ние не можем да признаем, че е имало фашизъм в България, защото това не отговаря на истината, нито пък има за какво да се извиняваме.

Министър-председателят на Северна Македония Димитър Ковачевски и премиерът на България Кирил Петков
Министър-председателят на Северна Македония Димитър Ковачевски и премиерът на България Кирил Петков. Снимка: Министерски съвет

Соколов подчерта, че не трябва всичко това да влияе на отношението към българското малцинство в Северна Македония и да му се отнемат права.

„Доколкото разбрах се е заговорило на срещата между двамата премиери, че българите ще бъдат записани в Конституцията на Северна Македония. Ако македонците са сериозни, мисля, че можем да очакваме пробив, защото това е проблем, който те трябва да решат, ако искат да влязат в Европейския съюз. Тъй като защитата на правата на малцинствата е нещо, на което ЕС много държи. Ако всичко това се случи, не виждам проблем да се пристъпи към тяхното присъединяване, разбира се със съгласието и на останалите държави-членки, защото е важно да се знае, че България не взима това решение еднолично, то се взима на европейско ниво. Но считам, че споменаването на това от македонските власти в София наистина е сигнал, че те са готови на някакъв компромис, тъй като видяха, че с противопоставяне няма как да стане“, подчерта той.

Соколов акцентира на това, че подходът на Петков е много по-различен от този на предишното правителство. И коментира, че досега всеки път на разговорите се е стигало до това комисията по историческите въпроси да ги реши, но това категорично няма как да се случи.

„Това бягство на политиците относно взимането на решения за историята и историческата памет в един момент ще ги застигне. Те трябва да вземат решение. И ако политиците не искат да имат сблъсък по тази линия, най-простото е двете страни да зачитат своята историческа истина. Ние да нямаме претенции към Северна Македония към тяхната история и те към нашата“, каза още той.

Соколов е на мнение, че дискриминацията срещу българите в нашата съседка може да спре, когато отношенията се променят. А ще ни сближат общите проекти, инвестиции и инфраструктура. Защото историците според него скоро няма да се разберат, тъй като тези в Северна Македония са силно идеологизирани. Затова първо трябва да се изгради доверие между двете страни, за да се проведе един честен разговор за историята.

Цялото интервю с политолога Емил Соколов можете да чуете в следващия звуков файл:

 

Политологът коментира и появилите се твърдения, че българските власти в момента извършват национално предателство:

„В никакъв случай не мисля, че това е национално предателство. По-различен подход е. Подход, който търси консенсус.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments