Екзекутураха четирима индийци за изнасилване и убийство в Делхи през 2012 г.

0
307
Бесило
Бесило. Снимка: Pixabay

Четирима мъже от Индия, осъдени за изнасилване и убийство на студентка в Делхи през 2012 г., са обесени, съобщава “BBC”. Акшай Тхакур, Винай Шарма, Паван Гупта и Мукеш Сингх бяха осъдени на смърт за деянието си от местния съд през 2013 г.

Четиримата бяха обесени в затвора с най-висока сигурност в столицата Тихар при първите екзекуции в Индия от 2015 г. насам.

Жертвата почина от нараняванията си дни, след като бе изнасилена от шестима мъже в движещ се автобус. Инцидентът предизвика възмущение и доведе до нови закони за борба с изнасилването в Индия. 23-годишната студентка по физиотерапия беше наречена от пресата на Нирбхая – безстрашната, тъй като не можеше да бъде кръстена по друг начин според индийското законодателство.

За нападението бяха арестувани шестима души. Един от тях, Рам Синг, беше намерен мъртъв в затвора през март 2013 г., след като очевидно се е бил самоубил.

Друг, който към момента на нападението е на 17 години, беше освободен през 2015 г., след като излежа три години в поправителен дом – максималният срок, възможен за непълнолетен престъпник в Индия.

През последните няколко месеца и четиримата осъдени подадоха молби във Върховния съд с опит да намалят присъдите си на доживотен затвор. Върховният съд обаче отхвърли жалбите им, оставяйки мъжете да нямат друг правен избор. Призив в последната минута за смекчаване на смъртните наказания също беше отхвърлен часове преди екзекуциите. Минути, след като осъдените бяха обесени в петък сутринта, майката на жертвата каза:

“Прегърнах снимката на дъщеря си и ѝ казах, че най-накрая постигнахме правосъдие”.

Баща ѝ сподели, че “вярата му в съдебната система е възстановена”.

Охраната беше излязла извън затвора, подкрепена от голям брой полицейски и паравоенни служители, разположени също наоколо, за да се осигури реда. Групи от хора, носещи плакати, се събраха пред портите на затвора и започнаха да ликуват, след като бяха обявени екзекуциите.

Някои скандираха “смърт на изнасилвачите” и размахваха плакати, с които благодариха на съдебната система.

Премиерът Нарендра Моди написа в Twitter в петък сутринта, че правосъдието е надделяло. Той добави, че страната трябва да изгради нация с акцент върху овластяването на жените.

Въпреки факта, че този случай постави фокус върху сексуалното насилие над жени, няма признаци, че престъпленията срещу жените отшумяват. Наскоро публикувани данни от Националното бюро за престъпления регистрират, че полицията е описала 33 977 случая на изнасилване през 2018 г. – това е средно 93 случая на ден.

Какво всъщност се случи в Нирбхая?

Студентката се качва на автобус, който не е част от градската превозна мрежа, в 20:30 часа местно време на 16 декември 2012 г. с приятел от мъжки пол. Връщали се у дома, след като гледали филм в голям мол.

Шестимата мъже, които вече са в превозното средство, нападат двойката, като се редуват да изнасилят жената, преди жестоко да я нападнат с желязна пръчка. Приятелят ѝ е пребит.

След това двамата биват изхвърлени на пътя и оставени да умрат. Случайни минувачи ги намират голи и окървавени, след което викат полиция.

Две седмици по-късно – след широко разпространени протести, които изискват от Индия да се съобрази с третирането над жените, жертвата почива в болница в Сингапур, където тя е отведена за по-нататъшно лечение, след като състоянието ѝ се влошава в болница в Делхи.

Как Индия реагира на престъплението?

“Събуди се Индия, тя е мъртва”, крещеше вестникарско заглавие, което съобщи за смъртта на пострадалата от изнасилване студентка.

Ужасяващото престъпление предизвика буря от протестите в Индия – такива, каквито не са виждани досега в страната. Столицата беше блокирана, тъй като демонстрантите окупираха главните улици. Властите дори затвориха временно някои метростанции в опит да спрат хората да се събират на едно място.

Въпреки това хиляди яростни протестиращи – предимно млади жени и мъже, продължаваха да се появяват пред портата на Индия в центъра на града, което накара полицията да използва водни оръдия, за да разпръсне тълпите.

В продължение на две седмици протестите продължиха както в Делхи, така и в няколко други градове. Продължителността на демонстрациите беше символично дните, в които жертвата се е борила за живота си с нараняванията.

Правителството на Делхи се опита да спре нарастващия гняв на обществото, като обяви серия от мерки, предназначени да направят града по-безопасен за жените: повече полицейски нощни патрули, проверки на шофьорите на автобуси и техните помощници и забрана автобусите да слагат тъмни прозорци или завеси.

Атаката се превърна в точка на пречупване, което доведе до национален дебат относно третирането на жените. Общественото възмущение от престъплението, наложено отново през 2015 г. се случи заради документален филм на BBC, наречен “Дъщерята на Индия”, включващ интервю с един от осъдените, който обвинява жертвата за случилото се с нея.

В Индия документалният филм предизвика прекалено голям обществен отзвук, който доведе до забрана на филма. Телевизионните новинарски канали, които трябваше да излъчат филма, вместо това пуснаха празен екран.

Какви нови закони за изнасилване бяха приети след инцидента?

В отговор на масовите протести Индия обяви нови закони за изнасилване през март 2013 г. Те предписват по-сурови наказания за изнасилвачите и включват нови действия на насилие за престъпления, като например следене, заливане с киселина, както и шпиониране на жена, когато е гола или разпространяване на нейни снимки без съгласието ѝ.

Те също така разшириха определението за изнасилване, за да стане ясно, че липсата на физическа борба не е задължително съгласие за секс от страна на жената.

Също така, според новите закони, на многократен извършител на изнасилване или друго физическо насилие, което причинява кома, може да бъде наложено смъртно наказание.

Превод: Диана Тодорова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments