Експерти: 50% от произведения алкохол у нас е нелегален

0
74
Червено вино
Червено вино. Снимка: Pixabay

Всеки втори литър алкохол, произведен у нас е нелегален. За това алармираха пред “NOVA” производители и преработватели на грозде при пика на брането, които поискаха от държавата да затегне контрола.

Качеството на всяка една партида вино, произведена у нас, се следи в лабораторията на Агенцията по лозата и виното. Очакванията са тази есен винарските предприятия да приберат и преработят поне 115 млн. кг грозде. Реколтата ще бъде идентична като обем, но като тегло ще е с 10% по-малко от миналата година заради сушата.

Според данни на лозарите обаче поне половината алкохол на пазара е нелегален. А условията, при които е произведен, са далеч от стандартите за хигиена и качество.
В една от избите в санданското село Хърсово всяка бутилка вино минава през редица тестове. За производителите една от най-важните задачи е контролът на качеството на виното. Те следят аромата и какви следи оставя. За лозарите всяка къща е конкуренция, защото всеки по някакъв начин се намесва нерегламентирано на пазара. Според тях виното се произвежда по нелегални малки дестилерии, тип селски казани. Оттам напитката отивала по пазарите, на пътя, по капака на колите, без да е ясно качеството му и дали не крие някакви опасности за здравето на организма.

По закон всяка една от регистрираните изби трябва да предоставя виното на определени лаборатории, които да установят неговите качества. Наред с това на преден план излиза и проблемът с хигиенните условия, в които се произвежда гроздето, респективно виното. На много места то се създава там, където се отглежда прасета.

Според данни на Агенцията по лозата и виното делът на нелегалните търговци е едва 5.7%. Информация от тяхната статистика посочва, че повече незаконен алкохол се произвежда при ракиите. От началото на годината са проверени над 3000 домашни изби, но изчистването на пазара от некоректни търговци било трудно.

Некачествената направа на вино или ракия води до по-голям процент метилов алкохол. Оттам последствията за здравето на организма са сериозни. Предизвикват се редица нежелателни симптоми като главоболие, гадене, повръщане, болка високо в корема, дори кома, припадъци, замъгляване.

Въпреки ниското качество, потребителите прибягват все по-често към закупуване на нелегален алкохол. Производителите се притесняват, че „виното е по-евтино, но крайният потребител не знае какво консумира“.

Заради коронакризата и сушата реколтата е по-бедна, но производителите все пак обещават, тя да бъде качествена. Па данни на Агенцията по лозите и виното от българските изби ще излязат около 80 милиона литра вино. Българинът обаче консумира далеч повече – около 110-120 милиона литра.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments