Експерт: Работата по интерконектора Гърция-България е била спирана по всякакъв начин

0
49
Междусистемната газова връзка Гърция – България
Междусистемната газова връзка Гърция – България. Снимка: Министерство на енергетиката, Facebook

Работата по интерконектора Гърция-България е била спирана по всякакъв начин, а той е много важен за диверсификацията на нашите газови доставки. Това коментира енергийният журналист Галина Александрова за „Bulgaria ON AIR“. Според нея има начини газът от Азербайджан да се достави до България, а именно чрез старата връзка между България и Гърция.

„Ако се увеличи делът на азерския газ, това ще промени цената. Безспорно е, че беше изолиран достъпът до него. Това неслучайно беше позицията на премиера, който каза, че тук трябва да влезе някой, който да разследва. Между Коледа и Нова година българската делегация беше в Баку, а когато се върнаха, те бяха убедени, че нещата не са по този начин, по който го представя ръководството на „Булгаргаз“, добави председателят на Българската газова асоциация Пламен Павлов.

„Има възможност газ от Трансадриатическия газопровод да влезе в Гърция, което е напълно достатъчно, защото ние пък ще имаме газ, който е бил за Гърция, а влиза от Русия в същите количества“, потвърди и енергийният експерт Еленко Божков, който е част от Стратегическия съвет към президента Румен Радев.

Според специалистите поевтиняването на природния газ с близо 18% през януари е било очаквано и прогнозирано. Божков се надява, че това, което ще се случва в бъдеще, ще бъде съществено по-различно. Специалистът смята, че ръководството на „Булгаргаз“ не е искало да поеме малък риск, за да избегне повишаването на цената с 30%. По думите му това е щяло да спести много неприятности, както за бившите вече ръководители, така и за бизнеса.

Поевтиняването е естествено и е в резултат от пазарите, коментира Павлов и уточни: „През януари имаме още няколко фактора – един, от които е доставката на втечнения газ, близо 18 танкера бяха доставени за европейския пазар. Има и стабилизиране на норвежкия добив, който също повлия. В европейския пазар има по-голямо предлагане. Тези количества не се отразяват на дългогодишните договори, които имат европейските газови играчи, те се отразяват на стоковия пазар.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments