Екозащитници на протест: Долу ръцете от закона! Долу ръцете от морето, планините и реките!

0
327

 

Екозащитници и граждани излязоха на протест в девет града на страната срещу приетите на първо четене промени в Закона за биологичното разнообразие. В Бургас те се събраха в 18:30 часа пред Часовника. Демонстрацията е под мотото „Долу ръцете от Закона за биологичното разнообразие! Долу ръцете от морето, планините, реките, горите!“

Основното искане на протестиращите е да не се приемат в сегашния им вид промени, свързани с НАТУРА 2000. Ако парламентът ги одобри, още четири години няма да се приемат природозащитни цели на зоните от мрежата. Когато няма цели, всяко инвестиционно намерение, както досега, ще бъде разрешавано от МОСВ, считат недоволните. Освен това още четири години Министерството на околната среда и водите няма да определи превантивни мерки срещу унищожаването на животни, растения и местообитания. 13 години липсата на такива мерки доведоха до големи загуби на природата на нашите гори, реки, земеделски земи и Черноморското крайбрежие, категорични са протестиращите. Ще се отмени и ролята на учените, собствениците и гражданите в процеса по опазване на мрежата.

„Днес коалицията „За да остане природа в България“ организира протест с идеята да включим представители на екологични организации и граждани и да вдигнем глас в защита на природата, защото с промените, които се готвят в Закона за биологичното разнообразие, се очаква да се легитимира унищожаването й и да се случат много сериозни щети върху НАТУРА 2000. Промените касаят управлението на мрежата НАТУРА 2000, която беше създадена преди почти 15 години. Вместо за тези 15 години мрежата да се развива, да се подобрява, напротив, има безвремие. Голяма част от защитените зони още нямат заповеди, нямат планове и структури за управление, а вместо това се предлагат промени, които да доведат до поне 4-годишно забавяне. Ще се стигне до много съществени разминавания с това, което е философията на мрежата НАТУРА 2000.“, коментира пред Искра.бг Радостина Ценова от Българска фондация „Биоразнообразие“.

 

Тя обяви още, че със сигурност ще има застрояване в мрежата на НАТУРА 2000. Екозащитниците са против това. С освобождаването от специалните режими ще може да се случи всичко, което някакви частни или бизнес интереси решат. Един от организаторите на протеста е Кремена Ватева, която е един от инициаторите на гражданската инициатива „Море без бетон“. Тя обясни аргументите си пред Искра.бг:

„Днешният протест е по-различен от предишните два, които водихме през тези две седмици в Бургас. Днес подкрепяме националния протест „Долу ръцете от закона!“ Става въпрос за Закона за биоразнообразието. От доста време вече има мераци този закон да бъде променен в частите, касаещи НАТУРА 2000 така, че занапред да отпаднат много механизми, чрез които досега можеше гражданското общество и научната общност да противодействат на различните апетити, които застрашават нашата природа. Много е важно сега всички да надигнем глас и не случайно сме в този протест обединени много градове в цялата страна, за да кажем, че е недопустимо от гледна точка на обществото промените да станат факт!“

 

Граждани също се включиха в протеста. Един от тях беше Асен Бонджев. Ето какво каза той пред Искра.бг:

„Аз се включвам в доста протести през последните 10 години, откакто водя съзнателен граждански живот, защото за мен това е част от системен процес по унищожаване на българщината и на българската държава, след като политическата олигархия успя да приватизира и успя да открадне всичко, което можеше да се открадне, включително насилствено и бизнеси. Средствата и фондовете от Европа вече намаляват. А сега посягат и на това, което остана незастроено в природата на апетитни места. Това са техните последни напъни да вземат това, което е възможно, да оглозгат кокaла докрай. Тези хора за мен живеят за последно. „След мен е потоп“ – това е тяхното мото.“

 

Освен в Бургас протести се проведоха и в: Благоевград, Ботевград, Варна, Велико Търново, Пазарджик, Пловдив, Русе и София.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments