ECDC: „Омикрон“ може да бъде доминиращ COVID вариант в ЕС

0
43
Коронавирус
Коронавирус. Снимка: Pixabay

Европейският център за превенция и контрол на заболяванията /ECDC/ заявиха, че вариантът „Омикрон“ може да стане повече от половината от всички нови случаи на COVID-19 в Европейския съюз през следващите няколко месеца. Те посочват, че по предварителната информация този щам има много висока преносимост от „Делта“ варианта. ECDC посочват в свое изявление, цитирано от „БНР“:

Въз основа на математическо моделиране, проведено от ECDC, има индикации, че „Омикрон“ може да причини над половината от всички инфекции с COVID-19 в ЕС и ЕИП през следващите няколко месеца. Колкото по-голямо е предимството на „Омикрон“ при неговата преносимост пред Делта варианта и колкото по-голямо е разпространението му в ЕС/ЕИП, толкова по-кратко е очакваното време, докато този нов вариант причини повечето от всички инфекции с COVID-19.

ECDC добави, че „Омикрон“ има много мутации. Агенцията все пак отбеляза, че все още не е сигурно до каква степен новият вариант на вируса избягва имунитета, придобит с ваксини или прекарана инфекция. ECDC уточняват, че новият вариант причинява само асимптоматична или лека инфекция и засега не са съобщени смъртни случаи сред диагностицираните с „Омикрон“. Директорът на ECDC д-р Андреа Амон посочи:

Продължаваме да наблюдаваме и оценяваме разпространението на „Омикрон“, но остават голям брой фактори, които могат да променят динамиката на ситуацията, а доказателствата, с които разполагаме до момента, са ограничени. Имайки това предвид, е необходим многопластов подход за забавяне на всяко по-нататъшно разпространение на „Омикрон“ на територията на ЕС/ЕИП. Наложителни са ваксинациите за тези, които все още не са ваксинирани, или които не са завършили курса си за ваксинация, и бустерни дози за тези над 40-годишна възраст.“

Европа досега е регистрирала няколко десетки инфекции с варианта „Омикрон“, който за пръв път беше открит в Южна Африка през миналия месец.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments