Дунчев: Протестите на горските за ръст на заплатите трябва да са пред Министерството на земеделието, а не пред НС

Без реформи няма да стане, държавният бюджет не е бездънна кофа

1
401
Александър Дунчев с протестиращи
Александър Дунчев с протестиращи. Снимка: КНСБ, Facebook

Десетки горски питаха и протестират за увеличение на заплатите с актуализацията на бюджета днес, пише депутатът Александър Дунчев във Facebook, където разкрива, че вчера е повдигнал казуса пред колегите си от „Продължаваме промяната“, но е бил порязан с въпросите:

„Първо реформирайте горската система, защото тече като пробит петролен варел! Какво стана с корупционните схеми, които разкри? С мерките ни срещу източването на милиони чрез нагласени търгове за дървесина? С изваждането на Агенцията по горите от Министерството на земеделието? Навсякъде поголовни незаконни сечи, подхванаха и вековните гори? А ловните концесии на олигарсите?“

В резултат на това народният представител повдигнал рамене с думите „провалихме се“. Той смята, че колегите му са прави и отбелязва, че пари в горската система има, но въпросът е защо Министерството на земеделието не ги е спасило, за да има заплати. Протестите трябва да са там, а не пред Народното събрание, поне докато горската система не бъде извадена от това министерство, уточнява Дунчев и дава пресен финансов пример:

„Миналия петък в Югозападното горско предприятие /ЮЗДП/ са продадени близо 30 хил. м3 дървесина на корен чрез 3 търга за около 10 хил. м3 всеки за общо 2 милиона лева (обекти ЮЗДП 2200, -01 и -02). Големите пакети и то за дървесина „на корен“ (вид скрита концесия) ограничават конкуренцията, защото се допускат само големи преработватели и то с дърводобивна техника (двойно ограничително условие). Средната продажна цена е стигнала 62 лв./м3, което е с 10 лв./м3 над средната начална цена от 52 лв./м3.

Само дни преди това обаче при реална конкуренция за по-малки пакети от 200 до 3000 м3, предназначени за местни малки преработватели, чрез 6 търга са продадени 5449 м3 от същия тип технологична дървесина на корен за средна цена 93 лв./м3, което е с 44 лв./м3 над средната начална цена от 49 лв./м3 (обекти 2231-32 в ДГС Земен, 2208 в ДГС „Струмяни“ и 2219, -32, -35 в ДГС „Невестино“).

Т.е. само от тези три търга за 30 хил. м3 горската система е пропуснала приход от близо 1 милион лева, ако дървесината не беше продавана „на корен“ и беше продавана на по-малки пакети при реална конкуренция, вместо на големи пакети, за които големите преработватели лесно се договарят. Същите големи преработватели, които притискат агро-министъра да възстанови сечите във вековни гори и да пуска големи пакети дървесина специално за тях.“

Според Дунчев ЮЗДП е сред добрите примери, защото на тези 3 търга са били заложени с 10 лева по-висока начална цена от нормалното, с което са били спасени 300 000 лева. Той призовава да се обърне внимание в другите предприятия – в „Югоизточно Държавно Предприятие“, в Северозападно държавно предприятие и десетки стопанства с нови „червени“ директори като в Държавно горско стопанство „Ракитово“ в Южноцентрално държавно предприятие5 нагласени търга от 22.06/, търговете за дървесина са почти всички без никаква конкуренция, без наддаване, с продажни цени равни на началните. По думите му това се случва в близост до големи преработватели като Кроношпан, Монди, Свилоза, Кастамону и др.

„Къде е огромният недостиг на дървесина, заради който жертваме вековните гори – при стотици търгове без конкуренция и без наддаване?! Ако ще се правят протести, те трябва да са пред отговорното министерство – там са парите, просто не стигат до държавата! Без реформи няма да стане. Държавният бюджет не е бездънна кофа!“, посочва в заключение Александър Дунчев.

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Славуца
Славуца
1 година по-рано

Комунистите на КУРнела крадат яко заради това няма пари за служители те!