Домбровскис: 1 януари 2025 година е възможна дата за присъединяване на България към еврозоната

0
48
Еврозона
Еврозона. Снимка: Пиксабей

1 януари 2025 година е възможна дата за присъединяване на България към еврозоната. Това коментира пред „NOVA“ зам.-председателят на Европейската комисия /ЕК/ Валдис Домбровскис. Той е на посещение днес у нас.

Той подчерта, че традиционно държавите се присъединяват към валутния съюз на 1 януари. Това е по-полезно от гледна точка на практическите цели. Но той беше категоричен, че трябва да бъдат спазвани Маастрихските критерии.

Домбровскис подчерта, че в момента основният проблем пред влизането на България в еврозоната е високата инфлация. Тя се следи от експертите на Евромисията и е станало ясно, че няма как страната ни да стане част от валутния съюз на 1 януари 2024 година именно поради тази причина.

На въпрос за четирите важни закона, които не бяха приети от Народното събрание, зам.-председателят а ЕК отново обяви, че основното не е това, а високата инфлация, защото самите закони се отнасят за периода след европейския валутен механизъм. Той обяви, че това наистина са нормативни актове, които трябва да бъдат приети, защото и това ще бъде оценявано. Но има все още няколко месеца, в които това може да бъде направено. В случая с инфлацията, това изисква полагането на повече усилия от страна на българската държава.

Домбровскис коментира и страховете, които има у нас, относно влизането в еврозоната, като беше категоричен, че това ще ни донесе много големи ползи, включително и финансова стабилност, както и по-ниски разходи за извършване на транзакции и прозрачност на предприятията. Всичко това са неща, които ще помогнат за икономическото развитие на страната ни. Нещо повече. Това вече се е видяло в страните, които са с по-нисък Брутен вътрешен продукт /БВП/.

Зам.-председателят на ЕК подчерта, че България в никакъв случай не е страната с най-висока инфлация в Източна Европа. Той беше категоричен, че на първо място трябва да се постигне баланс пр цените на енергията. Затова вече интервенции на пазара, включително и на този за природен газ и се подготвя структурна реформа. Това е и начин да бъде намалена инфлацията като цяло.

На второ място са много важни мерките за подпомагане на икономиката. Важна е и паричната политика. Там също ще се работи за намаляване на инфлацията.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments