Доктор информира: Можем ли да прихванем коронавируса два пъти?

0
256
Лекар
Лекар. Снимка: Pixabay

Има опасения, че е възможно коронавирусът да се прихване повече от веднъж, след като 40-годишна жена от Осака, Япония, даде положителна проба за COVID-19 за втори път в края на февруари. Продължават да се извършват проучвания и изследвания, за да се определи дали това е възможно. Засега няма окончателно заключение, пише „Al Jazeera“.

Преди да разберем дали коронавирусът може да бъде прихванат два пъти, важно е да знаем как изграждаме имунитет срещу вирусите. Когато патоген (чужда инфекция, като вирус или бактерия) навлезе в тялото на човек, имунната система първо трябва да го разпознае като чужд за организма. Има специфични кръвни клетки, чиято функция е да “следят“ за наличие на такъв проблем в тялото и бързо да изпратят сигнал, ако се появи нова инфекция.

Този сигнал стимулира имунната система да започне да произвежда много специфични антитела за борба с  инфекцията. Този процес отнема време, тъй като за преодоляване на инфекцията организмът трябва да произведе определено количество антитела.

През това време вирусът или бактериите се размножават и това ви кара да се чувствате зле. Може да отнеме няколко дни или дори седмици, за да може тялото ви да достигне нивото на антитела, необходими за борба с инфекцията, като през това време е нормално да проявявате симптоми на инфекцията.

Когато в организма се произведат достатъчно антитела, инфекцията се преодолява и започвате да се чувствате по-добре.

След това имунната система прави нещо интелигентно: тя произвежда така наречените „паметни клетки“. Тези клетки са готови да реагират, ако същата инфекция проникне отново в тялото ви за в бъдеще. Ако това се случи, те незабавно се активират и  започват да работят в посока унищожаване на инфекцията, преди тя да има време да се разпространи и да ви разболее отново. Паметните клетки в сравнение с останалите, изпращат много по-бърз сигнал, за да подтикнат имунната система към действие.

В този случай имунната ви система работи толкова бързо, че не се чувствате зле или дори не знаете, че сте се заразили. Това е така, защото вече имате имунитет срещу тази специфична инфекция. Този имунитет обикновено трае цял живот, но невинаги.

Има коронавируси, различни от тези, които причиняват заболяването COVID-19. Много от вирусите, които причиняват обикновена настинка са от семейството на коронавирусите и ние не получаваме имунитет срещу тях, който трае цял живот, след като веднъж сме се заразили. Хората, които са били заразени с друг вид коронавирус, какъвто е например тежкия остър респираторен синдром, могат да придобият имунитет от две до три години, така че трябва да се знае, че той наистина варира.

Повечето експерти смятат, че има два изхода от тази пандемия. Първият е да намерим ваксина срещу вируса и това да ни позволи да придобием бърз имунитет срещу инфекцията. Другият вариант е достатъчно хора да прихванат вируса чрез сегашния му начин на разпространение и да си изградят естествен имунитет, който в крайна сметка да доведе до „колективен имунитет“голям брой хора да придобият имунитет срещу инфекцията и вирусът вече да не може да се размножава и разпространява. Смята се, че около 60 до 70 процента от населението трябва да бъде изложено на коронавируса, за да се постигне този колективен имунитет.

Това, което не е взето предвид при тези предложени решения е вероятността вирусът COVID-19 да мутира много в бъдеще, което да го направи неразпознаваем за паметните клетки на човек, или вероятността някои инфекции да не създават такива паметни клетки, които да се възпроизвеждат в организма и да създават имунитет за цял живот.

Така че, възможно ли е все пак да се заразим с вируса COVID-19 повече от веднъж?

Първото нещо, което трябва да запомним е, че разполагаме само с непотвърдени доклади относно много малък брой хора. Също така не е ясно дали тези случаи включват информация за нова инфекция в организма или рецидив на първоначалната.

Проучване, направено в Китай, разглежда въпросът дали маймуните, които са били заразени веднъж с коронавирус и са произвели антитела срещу него, могат да бъдат заразени повторно, когато бъдат изложени на инфекцията втори път. Успокояващ е фактът, че резултатите показват, че животните вече имат имунитет и не могат да се заразят отново.

Имунолозите са съгласни, че са необходими повече изследвания в тази област. Не е ясно дали имунитетът срещу вируса COVID-19 ще трае през целия ни живот, тъй като данните, които имаме за някои други коронавируси, като обикновената настинка, показват, че антителата осигуряват само временен имунитет, обикновено траещ около три месеца.

Някои експерти обаче са оптимистични. Мартин Хибберд, професор по инфекциозни заболявания в Лондонската школа по хигиена и тропическа медицина, твърди:

„Въпреки че се нуждаем от повече доказателства, за да сме сигурни в това, хората, които са се възстановили, няма вероятност отново да бъдат заразени с SARS-CoV-2 – това е друго име, използвано за COVID-19.“

Хората, подложени на експериментално лечение все още нямат развит имунитет: първоначалните доклади изглеждат добре, но предстои много работа. Все още е рано да заключим, че заразяването с вируса  ще осигури на човек имунитет през целия  му живот.

Това, което трябва да направим сега е да наблюдаваме и да се учим от онези хора, които са се възстановили от вируса и да видим дали антителата и имунитетът, които те са придобили, са завинаги или не.

Превод: Глория Йорданова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments