Доклад на ЕК: Борбата с корупцията в България буксува

0
36
Правосъдие
Правосъдие. Снимка: Pixabay

Днес Европейската комисия /ЕК/ разпространи редовния си доклад за върховенството на закона. В документа е отчетено, че в България буксува борбата с корупцията, законодателните промени за отчетност на главния прокурор се намират в задънена улица и няма достатъчна свобода за медиите. Докладът обхваща периода между 30 септември 2020 г. и края на април 2020 г. В него се констатира, че по отношение на корупцията по високите етажи на властта, случаите на разкриване все още са малко и въпреки засилената разследваща дейност остават ниски окончателните присъди по отношение на оповестени вече разследвания.

ЕК изтъква, че съдебната реформа в страната ни е постепенен процес с важни последици върху независимостта на съдебната система и корелацията й с общественото доверие.

„В резултат на това предизвикателството с отчетността и наказателната отговорност на главния прокурор остават. Проблемите, свързани със състава и функционирането на Висшият съдебен съвет също остават.“

В документа има и загриженост за състава и функционирането на Висшия съдебен съвет /ВСС/. Посочва се, че главният инспектор и инспекторите към Главния инспекторат на ВСС продължават работата си, въпреки че мандатът им е приключил през април 2020 г., предава „News.bg“.

Има и безпокойство по повод назначаването на съдии на по-високи позиции. Според ЕК не се извършват по прозрачна процедура и след конкурс. Изостава дигитализацията на правосъдието, смятат от Комисията.

В доклада пише още, че главният прокурор, без значение кой е на поста, разполага с необичайно много правомощия в правораздавателната система, които практически са оставени без контрол. Въпреки опитите за промяна през изминалите 10-ина месеца, те са се провалили и ситуацията е същата. Обезпокоителна е липсата на съдебен контрол над решенията на прокурор да откаже да започне разследване.

В документа няма препоръки или механизъм за някакви санкции при констатирани груби нарушения. Целта му е да се посочат проблемите и да се започне по-активен диалог върху тях в страната, както и с европейските партньори и институции.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments