Доклад: Китайските емисии надвишават всички развити държави заедно

0
68
Въглеродни емисии
Снимка: Pixabey

Китай отделя повече парникови газове, отколкото целият развит свят, взет заедно, твърди нов доклад, цитиран от “BBC”Проучването на Rhodium Group казва, че Китай емитира 27% от парниковите газове в света през 2019 г. САЩ е вторият по големина емитер с 11%, докато Индия е на трето място с 6,6% от всички глобални емисии, заяви американският мозъчен тръст.

Учените предупреждават, че без споразумение между САЩ и Китай ще бъде трудно да се избегнат опасни климатични промени. Китайските емисии са се утроили повече от три пъти през предходните три десетилетия, добавя докладът на американския мозъчен тръст Rhodium Group.

Азиатският гигант има най-голямата популация в света, така че емисиите му на човек от населението все още изостават от САЩ, но според изследването тези емисии също са се увеличили, като са се утроили в продължение на две десетилетия.

Китай обеща да достигне нулеви нулеви емисии до 2060 г. с пик не по-късно от 2030 г. Президентът Си Дзинпин потвърди обещанието си по време на срещата на върха по въпросите на климата, организирана от американския президент Джо Байдън миналия месец. Тогава президентът Си каза:

“Това важно стратегическо решение се взема въз основа на нашето чувство за отговорност да изградим общност със споделено бъдеще за човечеството и собствената ни нужда да осигурим устойчиво развитие.”

Китай обаче силно разчита на енергията, добивана от въглища. В момента страната има 1058 въглищни централи – повече от половината от световния капацитет.  Съгласно Парижкото споразумение, договорено през 2015 г., 197 държави се ангажираха да ограничат глобалното затопляне под 2 градуса по Целзий. Светът обаче далеч не е изпълнил този свой ангажимент.

Централно място в Парижкото споразумение заемат национално определените вноски (NDC). Това са цели, предназначени за намаляване на емисиите. NDC представляват ангажиментите на всяка държава – по Парижкия пакт – да намалят собствените си национални емисии и да се адаптират към въздействието на изменението на климата.

Според независимия научен анализ на Climate Action Tracker, който проследява действията на правителството в областта на климата, рейтингът на Китай за NDC е “крайно недостатъчен” и “изобщо не съответства на затоплянето под 2 градус”.

Посланикът на президента Байдън за климата Джон Кери пътува до Китай миналия месец, за да се срещне с колеги и да обсъди как да работят заедно за борбата с изменението на климата, въпреки дипломатическото напрежение между двете държави по редица други въпроси.

В съвместно изявление двете страни се ангажираха да работят заедно и с други страни по борбата с изменението на климата, включително предприемане на специфични действия по отношение на емисиите.

Лидерите ще се съберат за Конференцията на ООН за изменението на климата през 2021 г. (COP26) – решаваща среща на върха по изменението на климата – през ноември в Глазгоу, Великобритания, за да ускорят действията си към целите на Парижкото споразумение.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments