Директорът на ИАГ: Има огромен сив сектор в дърводобива

0
20
Дърва
Дърва. Снимка: Архив

Отчита се ръст на цените на дървата за огрев – кубикът излиза между 90 и 120-130 лева, а на места стига дори и 200 лева. Директорът на Изпълнителната агенция по горите /ИАГ/ Александър Дунчев коментира в „Bulgaria ON AIR“, че цените се определят както от пазара, но и от това, че повече от 80 на сто от горите у нас са публични – държавна или общинска собственост. По думите му ценообразуването на ниво предоставяне добива на дървесина се определя по един полуадминистративенполупазарен начин.

Пазарната цена, на която държавата и общините продават дървесината от горите си, не се е променяла – 25 лева от гората или 50 лева от склад. Това показва анализ на ИАГ. Според Дунчев целият марж на повишението идва от самите фирми, от бизнеса.

„Счита се, че пазарът е твърде либерализиран, защото дава възможност на фирмите да определят правилата в гората и да оказват натиск върху служителите.“

Инспекция на служители на инспекцията на терен в Копривщица и Ихтиман е показала, че се допускат много незаконни сечи. По думите на директора от петима души, закупили дърва, само един е представил документи и фактури за тях.

„Имаме огромен сив сектор в дърводобива. Длъжни сме да конфискуваме дървесина и дърва, които нямат документи. Наложи се в Ихтиман да конфискуваме дървата на обикновени хора, които са платили, но без превозни документи и фактура“, отчете още Дунчев и добави, че незаконната сеч си я има постоянно, но се засилва по време на отоплителния сезон.

„В момента има изключително голямо търсене на дървесина за строителство, търсене на дървесина от дървопреработвателните предприятия, търсене на пелети. Това високо търсене е комбинирано със засиленото търсене на международния пазар. Това огромно търсене на дърва не може да бъде компенсирано от дърводобивните фирми. Кметовете също се заиграват с дървесината. Всичко това води до дефицит на дърва“, добави още директорът на ИАГ.

Пълната либерализация на пазара би била опасна поради алчното отношение към гората, смята Дунчев. Той отбеляза, че сечта е по-малка спрямо годишното увеличение на гората. Според него основният проблем е неуважителното отношение към горите. Той уточни, че на практика горите не изчезват, но на места прекалено интензивно се изсичат определени гори за сметка на други – по-недостъпни. По думите му изкуствените плантации рано или късно страдат от екологичните фактори.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments