Десетки загинали и милиони блокирани след наводненията в Индия и Бангладеш

0
16
Бангладеш, наводнение.
Бангладеш, наводнение. Снимка: Пиксабей

Поне 59 души са загинали при удари от мълнии и свлачища, предизвикани от силни мусонни бури в Индия и Бангладеш, предава „BBC“. Милиони хора са блокирани, докато служителите на спешната помощ се борят да стигнат до засегнатите. Синоптиците предупреждават, че се очаква наводненията да се влошат през следващите няколко дни.

Правителствени служители на Бангладеш определиха неотдавнашното наводнение като най-тежкото в страната от 2004 гНепрестанните дъждове през последната седмица наводниха огромни части от североизточния регион на страната, влошени от оттока от силни проливни дъждове в планините в съседна Индия.

Училищата са превърнати в импровизирани убежища и са разположени войски, за да евакуират домакинствата, откъснати от съседните общности в резултат на надигащите се води. Локман, чието семейство живее в село Компанигандж в Бангладеш, разказа пред АФП:

„Цялото село потъна под вода в ранния петък и всички останахме блокирани.“

23-годишната жена добави:

След като чакахме цял ден на покрива на дома ни, съсед ни спаси с импровизирана лодка. Майка ми каза, че не е виждала такива наводнения през целия си живот.”

Пациент е отведен на горния етаж, когато водата от наводненията навлиза в болницата Sylhet Osmani Medical College в Силхет, Бангладеш на 18 юни 2022 г.

В щата Асам в съседна Индия повече от 1,8 милиона души са били засегнати от наводнения след пет дни непрестанни валежи. Главният министър на Асам Химанта Бисуа Сарма заяви пред репортери, че е инструктирал областните власти да осигурят „цялата необходима помощ и облекчение“ на тези, които са попаднали в наводнението. Хусна Бегум, жител на село Удиана в Асам, разказа пред “BBC”:

„Къщата ни е потопена във вода. Никога през живота си не съм виждала толкова огромни наводнения.“

28-годишната жена живее в паянтова пластмасова палатка с децата си от четвъртък. Тя каза още:

В лагера тук няма питейна вода. Синът ми има температура, но не мога да го заведа на лекар.“

Ронджу Чаудхари, който живее в същото село, описа мащаба на наводнението така:

„От всички страни сме заобиколени от вода. Вода има и в домовете ни.“

Валежите тази седмица дойдоха, след като районът Силхет в Бангладеш все още се възстановяваше от най-тежките си наводнения от близо две десетилетия в края на май, когато най-малко 10 души загинаха и 4 милиона други бяха засегнати.

Сайед Рафикул Хаке, бивш депутат, коментира, че Бангладеш е изложен на риск от хуманитарна криза с „почти целият пояс Силхет-Сунамгандж… под вода и милиони хора… блокирани“.

Около 3,1 милиона души са били разселени в региона, съобщиха официални лица, като 200 000 от тях сега са настанени в импровизирани убежища на по-високо място.

Сезонните мусонни дъждове представляват спасителен пояс за фермерите в Южна Азия, но обикновено причиняват смърт и унищожаване на имущество всяка година. Бангладеш и Индия преживяват все по-екстремно време през последните години.

Еколозите, макар и да не приписват единични метеорологични явления на изменението на климата, предупреждават, че това може да доведе до повече бедствия, особено в страни, които са ниско разположени и гъсто населени.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments