Денят на светеца Симеон Самоковски: Покровител на град Самоков и герой на българската история

21 август е денят, в който Българската православна църква и град Самоков отдават почит на светеца Симеон Самоковски – защитник на вярата и символ на съпротивата срещу османската власт

1
55
Читалище-паметник „Отец Паисий” в Самоков
Читалище-паметник „Отец Паисий” в Самоков. Снимка: Искра.бг

На 21 август всяка година Българската православна църква и жителите на град Самоков почитат паметта на свещеномъченик Симеон Самоковски, един от най-значимите духовни лидери в българската история. Този ден се е утвърдил като традиционен празник на града, когато с особена тържественост се отдава почит на светеца, който е символ на християнската вяра и борбата срещу османската власт.

Свещеномъченик Симеон Самоковски, известен със светското си име Симеон Попович, заема достойно място в българската църковна и гражданска история. Макар да липсват точни данни за рождената му дата и родното му място, известно е, че през есента на 1734 година той става Самоковски митрополит, по времето когато Охрид се утвърждава като религиозен център и седалище на Архиепископията. Изборът на Симеон за архиерейската катедра в Самоков е признание за неговите християнски добродетели и уважение от страна на съгражданите му.

През този период, Симеон Самоковски активно участва в организирането на съпротивата срещу османската власт в Самоковска митрополия. Център на заверата е Долнолозенския манастир „Свети Спас“, а митрополит Симеон, подкрепян от висши духовници, е основен ръководител на тази инициатива. За съжаление, около 20 юли 1737 година, той е арестуван от турските власти, след което е подложен на тежки мъчения и в крайна сметка обесен на 21 август зад църквата „Света София“ в София. След три опита за изпълнение на присъдата, тялото му остава висящо три дни, преди да бъде погребано в притвора на Бельова църква в Самоков, където и до днес се почита неговата памет.

През 1994 година, при археологически разкопки в Бельова църква, е открита гробната яма с част от мощите на светеца, както и други свети реликви, включително митрополитския жезъл и златотканата митрополитска одежда. Няколко години по-късно мощите на Симеон Самоковски са поставени на видно място в църквата, като денят на неговата мъченическа смърт – 21 август – е обявен за официален празник на град Самоков.

В чест на светеца, на този ден в Самоков се приготвя курбан, организиран от военните части от под. 42600, базирани на яз. „Искър“, с управлението в с. Мусачево. Тази традиция, която започва през 1999 година, се свързва с отбелязването на Чакъровите тържества и продължава да е важна част от честванията в града.

Симеон Самоковски остава в историята като символ на непоколебимата вяра и съпротива срещу несправедливостта, вдъхновявайки поколения българи със своето дело. Денят на неговото честване е не само религиозен, но и културен празник за жителите на Самоков, които го почитат като свой покровител и защитник.

Предизвикателства пред работодатели и работници: Различия в работната сила в пет ключови сектора

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Бенедикт
Бенедикт
3 месеци по-рано

Свещеномъченик Симеон митрополит Самоковски е организирал съпротивата срещу насилствената ислямизация на българското православно население. /а не само съпротивата срещу османската власт/
Празника в чест на Свещеномъченик Симеон митрополит Самоковски за първи път се чества през 2002 година с литийно шествие от центъра на град Самоков до Бельова църква.