Дечев: Случаят с Дебора можеше да бъде разследван по друг начин

0
298
Емил Дечев
Емил Дечев . Снимка: МП

„В момента в законодателството има условия за бърза и адекватна защита на жертвите на домашно насилие, но най-големият проблем остава в координацията, а и самото възприятие на насилието в институциите“, заяви зам.-министърът на правосъдието Емил Дечев. Той уточни:

„Проблем е, че българските граждани не усещат институциите, които се издържат от техните данъци, да работят ефективно. Тоест да се изпълняват задълженията, заради които им се плащат заплатите от данъците, които българските граждани дават. Това е съществен проблем. И част от голямото недоволство във връзка с случая Дебора, този в Цалапица, този в Лозен, се дължи именно на това. Усещането, че данъците, които се взимат от заплатите на българите, не се използват по най-ефективният начин. Че българските институции не работят ефективно.“

По думите му дори при настоящия Наказателен кодекс в случая с Дебора можело да има по-адекватна реакция. Той подчерта, че законът категорично е бил на страната на пострадалата.

„Аз твърдя, че и в момента, без да претендирам, че нашият Наказателен кодекс и нашият Наказателно-процесуален кодекс са съвършени. Да, там има текстове, които трябва да се променят или такива, които да се добавят, но дори при тези текстове случаят с Дебора можеше да бъде разследван поне в началото по съвсем друг начин. Там проблемът не е само в законодателството. Даже бих казал, че не е основно в законодателството. Проблемът е в нашето отношение към домашното насилие, като хора, като общество. Има едно голямо неглижиране“, коментира зам.-министърът пред „NOVA“. Той подчерта:

„Отново казвам, дори и при сегашния текст на Наказателният кодекс, можеше да се стигне до по-адекватна реакция в случая с Дебора. Защото причиняването на 21 нареза, при които има 400 шева, може да се квалифицира не просто като лека телесна повреда, за която не е предвидено задържане под стража, а като лека телесна повреда, обаче по по-тежко наказуем състав, причинена по начин особено мъчителен за жертвата и с особена жестокост. Това вече е престъпление от общ характер, наказва се с лишаване от свобода до 3 години и за което вече може да се иска задържане под стража.“

„Тоест всички по редицата са неглижирали това. Ако те ударят на улицата, това е престъпление, но ако същият човек ти е съпруг, баща, близък и те удари вкъщи, тогава вече не е престъпление. Когато е в дома, ние казваме не, това не е престъпление. Точно това мислене трябва да се промени. То е в основата на проблемите“, категоричен е зам.-министърът.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments