Държавите, които произвеждат петрол, се придържат към плана си въпреки Украйна

0
33
Петролно находище
Петролно находище. Снимка: Pixabay

Въпреки че цените на петрола се покачиха до 10-годишни върхови точки, мощен картел от страни производителки на петрол казват, че ще увеличат производството си само на благоприлична сума, пише „BBC“.

Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници, водена от Русия, известна като ОПЕК+, няма да пускат крановете. Картелът с 23 държави ще добавя 400 000 барела петрол на ден на пазара от април. Групата се придържа твърдо към споразумение, подписано от нейните членове през 2021 г. – да продължи постепенното възстановяване на производството, което беше спряно по време на пандемията.

Много страни произвеждаха по-малко барели петрол по време на пандемията, тъй като търсенето рязко спадна по време на блокирането. Въпреки това, след нахлуването на Русия в Украйна, глобалният еталонен договор за петрола Брент нарасна до 119 долара за барел, воден от безпокойство относно по-оскъдните доставки.

ОПЕК+ пусна изявление, в което приписва неотдавнашното покачване на цените на пазарната волатилност, причинена от „текущо геополитическо напрежение“, и заяви, че няма недостиг на доставки на пазара.

Отделно, членовете на Международната агенция по енергетика (IEA) също се съгласиха да пуснат повече петрол на пазара – 60 милиона барела – от своите стратегически петролни резерви.

Очаква се половината от този обем да дойде от САЩ. Но спешният ход не помогна дори малко за успокояване на фондовите и стокови пазари с покачване на цените на петрола веднага след обявяването на решението.

Какво ще стане с цените?

Експертите на енергийния пазар смятат, че цените на петрола ще останат високи в краткосрочен план. Вероятно пазарите ще останат нестабилни, тъй като големите петролни и газови компании, включително BP и Shell, обявиха планове да напуснат руските операции и съвместни предприятия.

Според съобщенията клиентите на руския петрол вече са изправени пред затруднения при плащанията и доставката след налагането на санкциите на Запада, с които бяха блокирани някои руски банки от глобалните платежни системи. Бен Кейхил, старши сътрудник в Центъра за стратегически и Международни изследвания във Вашингтон, казва:

„В краткосрочен план наблюдаваме доста сериозен ръст на цените. Цялата тази несигурност относно Русия, потенциалната заплаха от физически смущения правят пазарите нервни.“

Търговците предполагат, че износителите на петрол са предлагали най-висококачествения руски петрол с отстъпка през последните няколко дни, но са намерили малко купувачи.

Русия е третият по големина производител на петрол в света след САЩ и Саудитска Арабия. Тя представлява 8-10% от световните доставки на петрол. Европа разчита на Русия за близо 40% от своя природен газ. Така че, като се има предвид решаващата позиция на Русия на световния енергиен пазар, САЩ и Европейският съюз засега не налагаха санкции на руската петролна и газова промишленост.

Защо страните производителки на петрол не са склонни да продават повече?

Анализаторите казват, че решението на групата да се придържа към графика си – постепенно увеличаване на производството – не е изненада, като се има предвид предишното ѝ нежелание да се отклони от постоянното нарастване на производството.

Ключовите членове на ОПЕК+ може да се опасяват, че добавянето на повече доставки към пазара на този етап може да доведе до свръхпредлагане по-късно през годината. Пренасищането би свалило цените рязко.

Енергийните експерти предполагат, че от гледна точка на картела малко се е променило все още по отношение на физическото предлагане на пазара. И че цените са се повишили в пряк отговор на несигурността относно инвазията.

Има обаче някои забележими промени, купувачите, които не желаят да купуват от Русия, например, сега преминават към подобни сортове петрол от Близкия изток. Ахмед Мехди, анализатор към Renaissance Energy Advisors, къща за енергийни изследвания, смята:

„ОПЕК+ винаги е базирала решенията си на това какво им показват текущите данни, а не как ще изглеждат данните в бъдеще поради геополитически фактори.“

Може да има и друга причина, поради която членовете на ОПЕК+ се въздържат. Преговорите за възобновяване на ядреното споразумение с Иран от 2015 г. се очаква да достигнат върха през март. Ако санкциите срещу производителя на петрол Иран бъдат облекчени, това може да отключи износа на ирански петрол. Кейхил вярва, че сделката може да спре петролното рали и да свали цените:

„Сделката с Иран е заместващата карта: тя може да счупи инерцията на цените.“

Ако цената на петрола остане висока, тази на зареждането на един автомобил ще се увеличи заедно с нея.

Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън, разтревожена от покачващите се цени на горивата, оказва натиск върху ключови държави-членки на ОПЕК, като Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства (ОАЕ), да отворят крановете, но това беше стъпка с малък успех.

Руският президент Владимир Путин също поддържа такава връзка. По време на разговор с престолонаследника на Абу Даби шейх Мохамед бин Зайед ал-Нахайян се смята, че двамата лидери са обсъдили сделката за ОПЕК+ и обещаха да продължат координацията на световните енергийни пазари.

Отговорът на конфликта в Украйна от страна на държавите от Персийския залив досега е приглушен. Миналата седмица ОАЕ, близък съюзник на САЩ в региона, се въздържаха по време на гласуването на проект за резолюция на Съвета за сигурност на ООН, осъждаща действията на Москва. Анализаторите предполагат, че Саудитска Арабия и ОАЕ може да заемат по-неутрална позиция за запазване на сътрудничеството с Русия по геополитически и енергийни въпроси.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments