COVID-19: Испания налага извънредно положение в Мадрид

0
181
COVID-19
Снимка: Pixabay

Испанското правителство наложи 15-дневно извънредно положение в опитите си да овладее нарастващите случаи на заразени с COVID-19 в столицата, след като съдът отмени частично наложения ограничителен режим преди седмица.  Ограниченията ще бъдат в сила за Мадрид и близките до него градове, като силите на реда ще следят за спазването им.

Сега столицата е в центъра на политически спор, тъй като десноцентристките местни власти оспорват разпоредбите на ръководеното от социалисти правителство. Според тях случаите на заразени са намалели, а за извънредното положение няма основателна причина. Здравният министър на Мадрид Енрике Руис Ескудеро настоя, че вече въпросните мерки вече дават резултат и заповедта на управляващите е „мярка, която гражданите на Мадрид не разбират„.

Късно миналия петък бе забранено свободното придвижване, което не е по наложителни причини, в Мадрид, извън него, и в останалите девет града, които се намират в близост, въпреки съпротивата на местните власти, оглавени от областния ръководител на Мадрид – Изабел Диас Аюсо. След като в четвъртък съдът изказа становището си по въпроса, министър-председателят Педро Санчес се позова на конституционните правомощия, с които разполага, за да припомни, че те му дават право да налага подобни ограничения, както беше обявено през март. Изабел Аюсо на свой ред настоя за отлагане на въпросните мерки, но премиерът беше категоричен, че „общественото здраве трябва да бъде защитено сега„. Испанският министър на здравеопазването Салвадор Ила разкритикува остро подхода на Аюсо. „Областният ръководител на Мадрид реши да не прави нищо. Търпението има своите граници.“, каза той пред репортери.

Какво означава извънредно положение?

В Испания налагането на ограничителна разпоредба, когато страната се намира в „състояние на тревога“ не се различава съществено от наложения през март общодържавен ограничителен режим. Това означава, че се връщат в сила мерките, предприети преди седмица, които бяха отменени от съда късно в четвъртък:

  • Напускането и влизането в Мадрид и деветте други града в близост до него е забранено, освен ако причините за пътуване не са наложителни. Пътуванията, свързани със служебна, търговска или учебна дейност са позволени.
  • Наложително е да се избягват социални контакти между жителите на различните местни райони.
  • Хотелите и ресторантите ще работят с ограничени капацитет – до 50% и ще затварят врати в 23:00ч. всеки ден.
  • Търговските обекти също ще работят с половин капацитет и трябва да са приключили дейността си за деня до 22:00ч.
  • Семейните и социалните събирания са ограничени до шест души.
  • Посетителите в местата за поклонение ще бъдат ограничени до една трета спрямо обичайния си брой.

Мерките, които трябва да влязат в сила около 16:00 ч. местно засягат 4,78 милиона души в Мадрид и градове като Фуенлабрада, Хетафе и Леганес. Преди  настоящия  национален празник на страната много граждани имаха планове да пътуват преди уикенда. Вътрешният министър обаче заяви, че около града ще бъдат разположени около 7 000 служители на реда, за да се гарантира спазването на мерките.

Колко лошо е положението в Мадрид?

Когато беше наложено частичното ограничение на някои дейности, правителството на Испания разпореди това да бъде в сила само за райони, в които процентът на заразените е над 500 на всеки 100 000 граждани. Миналата седмица обаче цифрата беше далеч по-висока  – с поне 723 нови случая, но след това тя спадна, достигайки 500 души. Здравният министър на Мадрид изказа позиция, че ограниченията, свързани със свободното придвижване трябва да бъдат въведени само в 51 от общо 286-те главни здравни области в региона, където процентите на инфекция са по-високи от 750 случая на 100 000 души.

Какво се случва в останалата част на Европа?

Европа официално отчете 100 000 нови случая само за ден, тъй като континентът се бори с втора вълна от инфекцията. Франция регистрира най-лошата си статистика до момента – над 20 000 новозаразени за 24 часа. Ограниченията са затегнати в още четири града – Лион, Лил, Гренобъл и Сент Етиен, като заедно с Париж и Марсилия, те ще бъдат класифицирани като зони с максимална степен на тревога.

Премиерът на Великобритания Борис Джонсън ще направи изявление в понеделник, в което ще даде подробности за новите ограничения, с които правителството се надява да ограничи разпространението на вируса в Англия.

Германският канцлер Ангела Меркел предупреди обществеността, че ще страната бъде изправена пред по-строги ограничения след 10 дни, ако нарастването на новите случаи на заразени с COVID-19  не бъде спряно. Тревогата в Германия расте , тъй като новите случаи надхвърлят 4000 души за втори пореден ден. Холандия, Чехия, Украйна и Полша също отчитат рекордни нива на броя граждани, засегнати от инфекцията.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments