COVID-19: Хаос обхваща Изтока, а несигурност преследва Запада

0
11
Covid-19
Снимка: Pixabay

Налагане на локдауни, нарастващ брой случаи на заразени и липса на достатъчен брой ваксини – всичко това е напът да постави началото на втората пандемична зима в Европа, която внася хаос в източноевропейските страни и несигурност в западните. Въпреки мащабното разпространение на ваксините тази зима в сравнение с миналата, Европа е единствената част от света, която понастоящем отчита сериозно увеличение на новите случаи на COVID-19, съобщи Световната здравна организация (СЗО) миналата седмица. Това е третата поредна седмица, в която в региона е отчетен ръст в броя на новозаболелите, показват данните, цитирани от „CNN“.

Според данни на Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията усложненията от вируса са особено остри в Източна Европа и Русия, където смъртните случаи и заболеваемостта се увеличават поради нежеланието на гражданите да се ваксинират, което влияе сериозно на успеваемостта на  процеса по масова ваксинация. Миналия четвъртък Латвия стана първата държава в Европейския съюз, която наложи нов общонационален локдаун, тъй като страната се бори с рязкото увеличаване на случаите на заразени с COVID-19, както и с колебанията на населението относно ваксинирането. До момента само 56% от всички възрастни граждани са приели и двете дози на ваксината, което не е задоволителни спрямо средната стойност за ЕС от 74,6%.

Западна Европа също отговорна за нарастването на случаите на COVID-19 в световен мащаб, въпреки че в някои страни процесът по масова ваксинация се движи с добри темпове. В събота броят на заболелите в Германия се повиши достигна 100 нови случая на заразени само за ден, което е невиждана цифра за страната за първи път от май насам. По данни на експерти в момента Белгия, заедно с Ирландия, са страните с едни от най-високите нива на заболеваемост в Западна Европа – съответно 325,76 и 432,84 заразени на 100 000 души. Белгийският министър на здравеопазването Франк Ванденбрук заяви в сряда пред телевизионния канал VRT, че страната навлиза в четвърта пандемична вълна. Повече от 85% от възрастното население е напълно ваксинирано, а според официални представители на здравните власти по-голямата част от хоспитализираните пациенти с COVID-19 не са били ваксинирани, потвърди „Reuters“.

Различните нива на ваксинация и подхода в борбата с пандемията разделят осезаемо Източна и Западна Европа на два отделни фронта, но това, което ги обединява, е броят на новите случаи, който продължава да нараства вследствие на облекчаването на противоепидемичните мерки, възобновяването на дейността на икономиките, студеното време и, разбира се, силно заразният нов щам „Делта“, който сега е доминиращ щам в региона, обясни пред „CNN“ д-р Питър Дробак, експерт по глобално здравеопазване към Оксфордския университет.

Колебливост по отношение на ваксините

В някои страни от Западна Европа броят на случаите на новозаразени действително е голям, но благодарение на ваксините, смъртните случаи и хоспитализациите, вследствие на усложнения, остават до голяма степен равни спрямо тези в Източна Европа.

От днес в Румъния влиза в сила отново полицейски час, като наред с това здравният пропуск отново става задължителен за повечето заведения, дни след като страната регистрира 19,25 смъртни случая на един милион души – един от най-високите коефициенти на смъртност от COVID-19 на глава от населението в световен мащаб. Проблемите на Румъния не се дължат на недостиг на ваксини. Страните от ЕС имат достъп до всички одобрени от ЕС ваксини, но подобно на много други страни, процесът по масова ваксинация в Румъния е възпрепятстван от колебанията и подозренията на гражданите относно ефективността на ваксините, както и от зле отправените послания на властите. По официални данни едва 35,6% от възрастното население на страната е напълно ваксинирано.

В четвъртък Украйна отчете най-високия си ежедневен брой случаи на заразени от началото на пандемията – 22 415 нови случая, дни след като президентът Володимир Зеленски призова гражданите да се ваксинират, заявявайки, че това е единственият начин да се предотврати налагането на строг ограничителен режим. В петък правителството беше принудено да вземе спешни мерки, като затвори училищата, които се намират в огнищата на зараза, както и да обяви, че достъпът до обществения транспорт в столицата ще бъде възможен единствено чрез представен сертификат за ваксинация или отрицателен тест.

Русия също обяви, че преживява най-тежката фаза на пандемията досега. По-рано днес Москва обяви 10-дневен локдаун, след като здравните власти открито признаха, че страната е изправена пред тежка зима. През последните дни тя многократно съобщаваше за извънредно висок брой на новите случаи на заразени и починали от вируса, а в сряда там бяха отчетени рекордните 1028 смъртни случая само за ден.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments