COVID-19: Европейските домове за грижи изнемогват заради висока смъртност

0
84
Пенсионер
Снимка: Pixabay

Докато центровете за медико-социални грижи в цяла Европа активно участват в борбата с разпространението на Covid-19 сред възрастните хора, Франция разкри, че 884 жители са починали вируса от началото на епидемията, пише BBC.

Тревожни данни са налице и в испанската столица Мадрид, тъй като има съобщения за десетки смъртни случаи в два центъра за настаняване на възрастни хора.

Жители на италианския град Неапол са били откарани в болница, след като още няколко души са починали от инфекцията в център за медико-социални грижи.

В шведската столица също са регистрирани случаи на заразени и починали в над 100 такива центрове. Въпреки че властите в региона на Стокхолм не са посочили официални данни, от телевизия SVT заявиха, че над 400 души са били заразени с коронавирус, а около 50 са починали.

Какво се случва във Франция?

От известно време всяка вечер френските здравни служители оповестяват броя на случаите на заразени с вируса, както и смъртните случаи, но информацията не включва домовете за настаняване на  възрастни хора. Късно в четвъртък висш здравен служител разкри, че най-малко 884 души в такива домове са починали от началото на пандемията, на фона на общия брой смъртни случаи във Франция, които достигнаха 4503.

Според Йером Саломон дори тази цифра е непълна, тъй като не всички центрове за медико-социални грижи са предоставили подробности за настанените там.

Макар да не е ясно колко смъртни случаи са причинени от коронавирус и дали той е бил допринасящ фактор, един директор на център за грижи в района на Ба Рен заяви пред френската телевизия, че той обикновено е свидетел на 10 смъртни случая годишно, а от началото на пандемията те са пет само за месец март.

Какво се случва в Мадрид?

В Испания, където 10 905 души са починали от пандемията, регионът на Мадрид е най-тежко засегнат – с 4 483 смъртни случая. Президентът на Мадридската област Изабел Диас Аюсо предполага, че около 3000 души са починали в домовете за медико-социални грижи през март, като заяви, че тази цифра е с 2000 по-висока от нормалната.

Домовете за медико-социални грижи са сериозно засегнати от пандемията и персоналът вече изнемогва. Миналия месец военните са били повикани да помагат в домовете за настаняване на възрастни хора, като според техни разкази пациентите са били изоставени без грижи, а в някои случаи дори са лежали мъртви в леглата си.

В две такива учреждения има съобщения за почти 90 смъртни случая, причинени от инфекцията. В центъра за настаняване „Виталия“ в Леганес, който е разположен в покрайнините на столицата, има данни за 43 смъртни случая, а други 46 са починали в центъра „Рейна София де Лас Розас“.

„Само ако не се бяха забавили толкова“

Стотици смъртни случаи в домове за настаняване бяха съобщени по-рано по време на кризата, причинена от пандемията в Северна Италия, като заразата вече достигна и центровете на юг в Неапол.

В четвъртък здравни работници в предпазна екипировка са откарали възрастните жители на центъра „Ла Каса Ди Мела“ в болница, с надеждата така да ограничат разпространението на Covid-19.

Сестрата на един от обитателите на центъра заяви пред местните медии, че от управата на центъра са поискали да се проведат тестове на настанените, като това е било възможно само ако някой почине.

„Ако само Местната здравна администрация не беше изгубила ценно време, може би тази пандемия би могла да бъде избегната“, твърди роднина на един от настанените в учреждението.

„Сестра ми има леки симптоми, надявам се да не се влоши.“

Превод: Глория Йорданова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments