COVID-19: Белият дом и Сенатът на САЩ се споразумяха за историческа финансова помощ

0
252
САЩ коронавирус
Снимка: Pixabay

Политически лидери от Белия дом и Сенатът на САЩ достигнаха до историческо споразумение в сряда сутринта. Договорената сделка за финансова помощ е в размер на над 2 трилиона долара и цели укрепване на икономиката в условията на разрастващата се пандемия от коронавирус. Сделката е резултат на няколкодневни преговори, които белязаха най-крупните и всеобхватни финансови мерки в историята на Сената.

“Дами и господа, достигнахме до споразумение”, обяви директорът по законодателните въпроси на Белия дом Ерик Уеланд малко преди 1 часа сутринта, излизайки от офиса на лидера на мнозинството на Сената Мич МакКонъл. Преговорите продължиха без прекъсване от миналия петък. “Имаме сделка”, добави той за репортерите.

МакКонъл обяви официално споразумението от трибуната на  Сената, обръщайки се:

“Най-накрая достигнахме до сключването на сделка. След дни на интензивни преговори Сенатът достигна до двустранно споразумение за отпускането на историческа финансова помощ за противодействие на икономическите последици от епидемията.”

Лидерът на мнозинството описа сделката като “инвестиция в нацията, на която сме били свидетели единствено във времена на война”. Той добави още, че Сентатът ще придвижи решението по-късно в сряда, като ще бъде свикан отново по обяд. Все още не насрочен час за гласуване на сделката.

Конкретни детайли относно финансовите мерки предстои да бъдат упоменати. През последните 24 часа стана ясно къде е поставен фокуса на сделката. 250 милиарда долара следва да се заделят за директни плащания към частни лица и семейства, 350 милиарда долара са планирани да се отпуснат под формата на заеми за малкия бизнес, 250 милиарда долара за обезщетения за безработица и 500 милиарда за бедстващи компании. 

Финансовите мерки включват клауза, която ще ограничи президента Доналд Тръмп и семейството му, както и други високопоставени членове на правителството и на Сената, да се възползват от финансовата помощ. Това поясни кабинетът на лидера на малцинството Чък Шумер.

В случаи че мерките бъдат гласувани от Сената, биха били най-крупната държавна мярка взимана до момента за овладяване на бързо разпространяващата се криза с коронавируса, която заля болници и блокира икономиката в световен мащаб.

Шумер описа мерките като “най-големия спасителен пакет в историята на Съединените Американски Щати”, в изказването от трибуната на Сената в ранните часове в сряда.

Планът за действие ще осигури крупна финансова помощ за бедстващата икономика, която поема тежки удари от загубата на работни места. Целта е да помогне на засегнатите американски работници и семействата им, както и на малките и бизнеси и големите индустрии, включително и на авиолиниите.

По време на брифинг на Белия дом във вторник главният икономически съветник на президента Доналд Тръмп, Лари Къдлоу, нарече мерките “най-голямата централизирана програма за обществено подпомагане в историята на Съединените Американски Щати”. 

“Сделката е изключително нужна, за да се укрепи икономиката, да се осигури ликвидност и да се стабилизират финансовите пазари, което да ни позволи да преминем през този труден период на предизвикателства и непредопределеност”, коментира Къдлоу.

Съгласно мерките, които се предвиждат в текущата форма на сделката, частни лица с годишен брутен доход от 75 000 долара ще получат директни плащания от 1 200 долара на човек, като семейните двойки с годишен доход до 150 000 долара ще получат общо 2 400 долара и допълнително по 500 долара на дете. Плащането ще се намалява пропорционално с увеличаване на дохода, достигайки дъно при 99 000 долара годишно за несемейни лица и 198 000 долара за двойки.

Въпреки че детайли около финансовата помощ все още не са официално потвърдени, основните опорни точки бяха обсъждани в продължение на дни при затворена врата. Предложението за отпускането на 500 милиарда долара под формата на кредити за бедстващи компании и 50 милиарда долара за пътнически авиолинии бе обект на оспорвани дебати. Опасенията на демократите бяха, че няма да има достатъчен контрол над отпускането на средствата, но администрацията на Тръмп се съгласи за създаването на комитет, който да следи за правомерното разпределяне на средствата.

Преговарящите обсъждаха още възможността за отпускане на обезщетения за безработица за период от четири месеца, които да включат и самонаетите лица. Мерките предвиждат също  Администрацията на Малките Бизнеси в Америка да служи като гарант по кредити на обща стойност от 10 милиарда долара, които да гарантират, че малкият бизнес ще е способен да посрещне плащанията си към служители и кредитори.

Същевременно мерките следва да осигурят средства в размер на 130  милиарда долара за най-тежко пострадалите болници, както и 150 милиарда долара за щати и местната власт, които страдат от недостиг на ликвидност поради борбата с коронавируса.

Сделката изглежда да е окончателна, след като премина два последователни дни на пречки от високо ниво. В неделя и понеделник демократите от Сената наложиха вето на текстовете, които са изготвени от републиканските представители в Сената.

Преговарящите политически лидери коментираха, че много от проблемите са вече решени и се очаква бързо развитие по отношение обнародване на сделката.

Шумер бе оптимистично настроен и обяви, че Сантът се намира на финалната пряка. Въпреки това мерките не бяха опоменати във вторник вечерта, а преговарящите продължиха работа.

Секретарят на министерството на финансите Стивън Миокин бе попитан във вторник, защо преговарящите изпитват затруднение при постигането на споразумение. В отговор Миокин коментира: “Кой е казал, че изпитват затруднения? Просто става въпрос за изключително сложна сделка, която изисква обширни дискусии.”

“Наближаваме края”, добави още той.

Демократите спориха, че искат да видят по-ясно дефинирана финансова помощ за американските работници, както и по-строг контрол върху отпускането на средствата. Шумер, както и говорителят на долната камара на парламента, Нанси Пелоси, поясниха, че се е стигнало до компромиси в сключването на сделката.

В интервю за “CNN” от вторник Пелоси коментира, че “много от постигнатите компромисни решения са в резултат на усърдните преговорите”, докато Шумер коментира, че се обсъждат “обезщетения за безработица “на стероиди”.

МакКонъл похвали предстоящата сделка, като я обяви за победа и за републиканците.

“Доближаваме сделка, която съчетава дръзката републиканска работна рамка с предложения от Демократическата партия, като същевременно бележим бързи темпове в развитието й”.

След като сделката бъде официално обявена, остава въпросът колко бързо ще се приеме от двете камари на парламента. Това може да се окаже особено предизвикателство, при все че редица членове на Конгреса са дали положителни тестове за коронавируса, а много други са поставени под карантина, след като са били контактни с тях.

Пелоси коментира във вторник, че се надява да не се наложи свикването на пълния състав на долната камара за гласуването на сделката. Ще се обмисля варианта за прокарването й по пътя на общото единодушие. В такава ситуация обаче всеки един член на парламента може да спре сделката, което създава условия на особена несигурност.

Друг вариант е сделката да бъде прокарана с вербално гласуване вместо с физическо подаване на глас.

Републиканците от долната камара са в подкрепа на Сената и са склонни да позволяват бързото прокарване на сделката. Информацията е от парламентарни източници.

След участие в редица преговори в долната камара, източниците твърдят, че е възможно камарата да гласува вербално, след като мерките бъдат подложени на дебат.

Пелоси призова сделката да бъде одобрена по общо съгласие, като източниците твърдят, че “е много възможно” да има несъгласни членове, които да опропастят гласуването.  Пелоси също е съгласна сделката да се гласува вербално, което би позволило на присъстващи членове да гласуват от името на неприсъстващите такива.

Въпреки всичко остава вероятността депутатите да изискат физическо гласуване, което би означавало свикване на целия състав на долната камара – действие, което законодателите искат да избегнат на всяка цена предвид епидемията от коронавирус.

Превод: Ивайло Йотов

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments