COVID-19: Австрия отменя задължителната ваксинация

0
778
Ваксина
Ваксина. Снимка: Pixabay

Дни преди да започне да прилага задължителната ваксинация срещу COVID-19 за лица над 18 години, Австрия реши да отмени тази разпоредба. Засега тя е първата страна от ЕС, която предприе тази мярка, предава „BBC“.

От правителството заявиха, че според тях разпоредбата за задължителна ваксинация е непропорционално на заплахата от щама „Омикрон“. Министърът на здравеопазването Йоханес Раух обясни, че решението ще бъде преразгледано отново след три месеца, както и че първоначалната разпоредба може да бъде въведена отново, ако се разпространи нов опасен щам на вируса.

Този ход беше обявен в момент, когато в Австрия бяха обявени близо 48 000 нови случая на заразени с COVID-19 – повече от когато и да било от началото на пандемията досега. В момента над 2500 души се лекуват в обикновени болнични отделения, а 182  души са настанени в интензивни отделения. Въпреки това щамът „Омикрон“ не е довел до рязко увеличаване на броя на хоспитализираните пациенти, както се опасяваха експертите.

Австрия за първи път въведе разпоредбата за задължителна ваксинация на 16 февруари, но обеща да не я прилага за период от един месец. След това управляващите планираха да започнат да налагат глоби на онези граждани, които не могат да представят доказателство за извършена ваксинация, когато им бъде поискано. Министърката по конституционните въпроси Каролине Едтщадлер обаче заяви, че комисия от здравни и правни експерти е препоръчала отмяна на тази заповед.

Разпоредбата за задължителна ваксинация беше въведена отчасти поради сравнително ниския процент на масова ваксинация сред населението в Австрия – 70% от 8,9 милиона души в страната са двойно ваксинирани, а 54% са получили и бустерна доза. Подобно на други европейски страни, Австрия постепенно премахва ограниченията за ваксинираните граждани. Останалите ограничения, с изключение на разпоредбата за носене на маска, се очаква да бъдат отменени на 20 март.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments