Чист въздух ли дишат бургазлии? Бурни спорове в местния парламент днес!

0
628
Измервателна станция за качеството на въздух
Измервателна станция за качеството на въздух. Снимка: Искра.бг

Какво е качеството на атмосферния въздух в Бургас? Този въпрос предизвика бурни дебати в Общинския съвет на редовното му заседание днес. Повод бе внесена докладна записка за приемане на отчета на общината за дейностите по този въпрос през 2024 година. 

„Категорично няма да подкрепя отчета! Полагат се усилия, но предполагам, че общинските съветници, които хвалят общината, не живеят в „Славейков“ или „Долно Езерово“, за да знаят, че всяка сутрин около 05:00 часа миризмата, която се усеща, е доста неприятна. Няма как да подкрепя този отчет при положение, че съм свидетел всяка сутрин на това, което се случва“, посочи Станимир Баев. 

Станимир Грозев разкри каква е причината за тези миризми и кой е отговорен за това:

„Аз живея в „Изгрев“ и сте прав, че понякога има такива задушливи миризми, главно на нефтопродукти. Тези миризми са установени и се дължат на недовършената работа по утайниците на „Нефтохим“. Те стоят от години и са голяма язва. Държавата има ангажимент да извърши утилизация и това е записано в договора за приватизация. Община Бургас няма никакво отношение към тях и миризмите, които се носят от тях. Разбирам, че съвсем скоро това ще бъде финализирано, така че се надявам в бъдеще този проблем да бъде решен.“

„Неприятните миризми и замърсяването на въздуха не са показател. Няма данни, че една неприятна миризма за мен не е приятна за останалите. Има законодателство на национално ниво, но това не е само за нашата страна. На ниво ЕС няма регламент, по който да се определи кога една миризма е неприятна, кога въздейства върху човешките същества по негативен начин. Така че отчетът за програмата и параметрите, които се измерват от седемте станции, е нещо различно от това, което вие долавяте като неприятна миризма. Не можем да пренебрегнем добрия резултат на другото“, посочи от своя страна Димитър Сотиров. 

В дебатите се включи и общинският съветник Иван Иванов, който изнесе доста обезпокоителни за здравето на децата в Бургас данни

„Когато е засегната темата няма как да не се изкажа. Моите уважения, но аз се позовавам на отчет на Националния център по радиозащита. В него пише, че в 46 детски градини са направени замервания и в 23 има завишаване на нивата на радона. В някои сгради са замерени 600-700 до 1000. Ако смятате, че това не е голям проблем и всяваме паника, когато става въпрос за здравето на децата, няма как да не вземем мерки. Радонът е втората причина за рак на белия дроб след тютюнопушенето. Дори и Община Бургас да е взела мерки, те не са дали ефект. В тези сгради не само, че не са намалели нивата на радона, а дори са се завишили. Тук не става въпрос да се всява паника, а да се вземат нужните мерки. Нека да обърнем малко повече внимание по тази тема.“

Изказването на Иван Иванов предизвика реакцията на кмета Димитър Николов, който също взе думата и посочи, че няма да позволи да бъде рекетиран:

„Каквото правиш през този ден, това правиш и през цялата година. Но няма как да не взема отношение. Тези стойности се контролират от Министерството на здравеопазването. По същия начин стои въпросът и по отношение на внасяне на хранителен продукт като бутилки с шишета с минерална вода на децата в яслите и детските градини. Това е тема, която се контролира единствено и само от МЗ и нямам самочувствието, че в Община Бургас работят учени, които да анализират какви са съотношенията на различните видове газове и елементи към здравето на хората. Това, което прави Община Бургас го прави в пъти повече, отколкото правят другите общини в страната. Аз дори се опитвам да овладявам тази страст на администрацията да се правят повече неща. Това, което се изисква от нас, сме го направили в перфектен вариант и нека не са политизира тема, която е извън нашата компетентност и нашите разбирания. По темата с радона Община Бургас е направила много повече и се прави в момента. Не искам да коментирам данните, които изнася дадена лаборатория. Аз работя с данните на МЗ и ако някой иска да ме изнудва да купуваме измервателни уреди, няма да ме пробие. Няма да се поддам на рекет. Точка!“

В крайна сметка отчетът на общината бе приет с 34 гласа „за“, 2 – „против“ и 12 – „въздържал се“. 

За още новини вижте ТУК

Присъединете се към нашия Телеграм

Решено: Ж.к. „Възраждане“ в Бургас става синя зона! Ще има ли и многоетажни паркинги?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments