0
25
Кикбоксьори
Кикбоксьори. Снимка: Антоанета Илиева

Кикбоксьорите ни в леките стилове на татами Иван Кръстанов, Кирил Илиев, Калина Бояджиева и Кристина Николова са заели първата позиция в обновената ранглиста на световната федерация по кикбокс. Те са станали №1 в категориите си, след като спечелиха световните титли в Португалия преди седмица, припомнят от родната федерация.

Капитанът на отбора по кикбокс на татами Кристина Николова е станала лидер в класацията при жените в стил киклайт контакт, категория до 50 кг. Това й постижение стана факт, след като през последните 3 години тя спечели следните отличия:

• 2023 г. – 1 световна титла, 2 златни медала от Европейски купи и 3 златни отличия от Световни купи.
  • 2022 г. – 5 златни медала от Европейски купи и 1 първо място от Световни купи.
  • 2021 г. – 4 златни отличия от Европейски купи.

Всеки един от медалите носи точки, според които се определя победителят в престижната класация.

При мъжете световният ни шампион Иван Кръстанов е достигнал върха в ранглистата на „ВАКО“ в стил киклайт контакт, категория до 79 кг, а световният шампион Кирил Илиев е станал номер едно в стила лайт контакт, категория до 57кг.

Освен световните титли от шампионата в Португалия преди седмица, двамата спечелиха и по един бронзов медал (Иван Кръстанов в стил лайт контакт до 79 кг, а Кирил Илиев в стил киклайт до 57 кг).

В истински феномен се превръща трикратната световна шампионка по кикбокс от първенството на планетата, провело се в Албуфейра в периода между 17 и 27 ноември Калина Бояджиева. 17-годишната ни националка оглави първото място в ранглистата при жените в стил пойнт файтинг и е на крачка от първото място в киклайта и лайт контакта.

След като бяха нанесени данните в официалната статистика на ранглистата на световната федерация WAKO стана ясно, че през 2023 г. шампионката ни е натрупала актив от 218 точки в стил пойнт файтинг, които са напълно достатъчни да оглави класацията на най-добрите кикбоксьорки в света. През 2023 г. Калина спечели 2 първи места на Европейска купа в Карловац, 2 златни отличия на Световна купа в Италия и 3 Световни титли в Португалия. На всяко едно от състезанията тя има по 4 последователни победи към върха.

Това постижение е истински фурор в кикбокса, тъй като Бояджиева е на крачка да оглави още 2 класации и да стане абсолютен шампион на шампионите и в трите татами стила при жените в категория над 70 кг. Тази класация ще бъде налична след първото международно състезание по кикбокс през 2024 г. Това ще е Европейска купа през февруари, но не е ясно дали тя ще участва там, защото догодина ще се фокусира изцяло към квалификациите за Олимпийския турнир по таекуондо, където преследва спечелване на квота за Париж.

„За пореден път бях част от делегацията на Световен форум и имам преки наблюдения от представянето на всички състезатели. Мога да кажа, че Калина Бояджиева е една от най-уравновесените и концентрирани кикбоксьорки. Психиката й е на състезател с поне 20-годишен опит. Това е много важно, за да успееш да направиш всичко, което си тренирал в залата, да слушаш и да чуваш секунданта си. Виждал съм как много добре тренирани състезатели излизат и не успяват да направят и 10% от наученото. При нея е точно обратното. Тя излиза и ги помита. Имах притеснения преди първия й двубой, защото тя е на 17, а излиза срещу състезателки на по 25 до 35 години, които са много по-силни физически, опитни и имат безброй срещи и титли зад гърба си. След като видях погледа в очите й, как се движи и как комбинира ударите се успокоих и разбрах, че това „дете чудо“ ще направи и невъзможното, но ще спечели. За много хора победите й изглеждат лесни, но никой не знае цената им. Аз и нейният личен треньор знаем през какво премина Калина, излизайки общо 12 пъти на татамито и достигайки 3 пъти до върха. За това считам, че успехите й са наистина феноменални“, сподели председателят на Българска Конфедерация по Кикбокс и Муай Тай Галин Димов.