„Четири лапи“ пред Искра.бг: Ежедневно отчитаме 5000 обяви за продажба на кученца в онлайн платформи и това крие рискове

0
121
"Четири лапи". Снимка: Христо Владев

От „Четири лапи“ отчитат ежедневно над 5000 обяви за кученца в най-големите платформи за класифицирани обяви в България. Това посочиха от фондацията пред Искра.бг. Повод да ги потърсим стана решението от началото на годината на Българската агенция по безопасност на храните да създаде работна група, която да предложи законодателните промени, които да пресекат нелегалната търговия с домашни любимци.

От „Четири лапи-България“ са изпратили становището си и препоръките си към работната група, но не са част от последващото им обсъждане. Въпреки това от международната организация многократно са алармирали за проблема.

„В края на 2022 година публикувахме нашето последно проучване за погазващите закона тенденции в продажбата на кученца онлайн. С него установихме, че 60% от кученцата в България се продават без микрочип, а 50% – на 6-седмична възраст или по-ниска, въпреки че законовото изискване е за минимум 8-седмична възраст преди продажбата. Отделно, проучване показва, че само 15% от купувачите на кученце от последните 2 години са си купили кученце от регистриран развъдник“, посочват от фондацията.

"Четири лапи"
„Четири лапи“. Снимка: Христо Владев

В България има регистрирани над 30 развъдници за кучета, коментират от „Четири лапи“. Информация за тях може да се намери в регистъра, намиращ се в сайта на Българската агенция по безопасност на храните.

„За да получи един обект лиценз и да бъде регистриран като развъдник, той трябва да осигурява подходящи условия за развъждане и отглеждане на животните в него“, подчертават от организацията.

На въпрос какви са рисковете при купуване на животни от онлайн платформа, от „Четири лапи“ обясняват:

„Рисковете могат да бъдат свързани със здравословното състояние на животното, а оттам и със здравето на неговия стопанин. Ако кученцето се окаже със здравословни проблеми, това може да доведе и до финансови рискове за неговия собственик, който може да се наложи да заплати много високи ветеринарни такси. Не на последно място, купуването на животно онлайн носи със себе си и емоционални рискове за хората, особено ако животното се окаже, че е със заболяване, което не може да бъде излекувано, но предварително е било умишлено прикрито от продавача.“

Организацията е категорична, че твърдението „добре е за едно животно поне веднъж да роди“ е мит и рядко би се разпространявало от ветеринарен лекар.

„Собствениците на животни-компаньони са длъжни да вземат мерки за предотвратяване на нежелано размножаване на животните, а собствениците на обекти, в които се развъждат или предлагат компаньони с цел търговия, трябва да регистрират обекта спрямо Закона за ветеринарномедицинска дейност. Когато става въпрос за кучета, важно е новородените да бъдат микрочипирани и регистрирани, да им се сложат всички необходими за тяхната възраст ваксини и да им бъде издаден Европейски паспорт за домашни любимци. Те също така трябва да прекарат поне първите 8 седмици от живота си до своята майка без да бъдат отделяни от нея.“

В заключение от „Четири лапи“ посочват, че в момента Механизмът за контрол над нерегламентираната продажба функционира трудно и това е една от причините, породили инициативата на компетентните органи за законодателна дейност.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments