
24 май – Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност – е един от най-светлите и обичани празници в българския календар. На тази дата цялата страна се обединява в честването на духовността, знанието и езика, а също така мнозина отбелязват и своя имен ден.
Кой празнува имен ден на 24 май?
На 24 май имен ден празнуват всички, носещи имената:
- Кирил, Кирилка, Кирчо, Кирка – в чест на Св. Кирил, единият от създателите на глаголицата;
- Методий, Методия – по името на Св. Методий, неговия брат и съратник;
- По-рядко, но също правилно – Киряков, Кирилена и производни.
Този ден е особено вълнуващ за всички с тези имена, тъй като те носят името на светци, оставили непреходна следа в историята на славянската писменост и култура.
Исторически корени на празника
Св. Кирил и Методий са родени в Солун през IX век и са създатели на глаголицата – първата славянска азбука. Техният труд и мисия по разпространяването на християнството и грамотността сред славянските народи са признати не само от православната църква, но и от световната културна история.
В България култът към братята започва още през IX–X век, а 24 май като официален празник датира от 1851 г., когато за първи път е честван в Пловдив по инициатива на Найден Геров.
Традиции и обичаи на 24 май
Макар 24 май да не е църковен, а светски празник, той носи особен дух на почит, уважение и празничност. Ето и най-популярните традиции:
- Празнични шествия – Ученици, учители, културни дейци и граждани излизат на тържествени паради с цветя, знамена и портрети на Кирил и Методий.
- Концерти и тържества – По площадите в градовете и селата се организират музикални и театрални събития, често с участието на детски и ученически състави.
- Награждаване на учители и ученици – Отличават се приносите в образованието и културата. Това е и денят, в който обществото изказва благодарност на учителите.
Поднасяне на цветя пред паметници – В много градове има монументи на светите братя, пред които се полагат венци и цветя. - Честване на имен ден – Както и при другите именни дни, традицията повелява близките да поздравят именниците, които често организират гости или скромно семейно събиране.
Символиката на деня днес
В съвремието 24 май е не само празник на буквите, но и ден за размисъл за ролята на знанието, културата и езика в съвременното общество. Това е и повод за национална гордост, тъй като българската азбука – кирилицата – е една от трите официални азбуки в Европейския съюз.
Светъл да бъде този ден за всички именници, учители, ученици и хора на духа! Честит празник, България!
Присъединете се към нашия Телеграм
24 май с предупреждение за опасно време: Валежи, бури и опасност от градушки