Чехия е на последно място по европейски антикорупционен индекс, игнорира предупрежденията

0
86
Корупция
Корупция. Снимка: Пиксабей

Чехия е на последно място по отношение на изпълнението на препоръките за борба с корупцията през 2019 г., според оценка на 42 държави от звеното за борба с корупцията на Съвета на Европа, пише “expats.cz”.

Годишната класация оценява напредъка на членовете на Съвета в предотвратяването на корупцията от законодатели, съдии и прокурори. Чехия е сред 15 държави, които скоро бяха обект на процедура за неспазване на изискванията на четвъртия кръг от GRECO, органът за борба с корупцията на Съвета на Европа. Четвъртият кръг за оценка по този параграф започна през 2012 г. Другите, установени в несъответствие с изискванията, бяха Армения, Австрия, Дания, Франция, Германия, Унгария, Ирландия, Люксембург, Монако, Северна Македония, Полша, Португалия, Румъния и Турция.

Чехия беше сред трите държави, които не изпълниха изцяло никакви препоръки на GRECO. Другите две такива страни бяха Босна и Херцеговина и Сърбия. Чешкото правителство частично изпълни 50% от препоръките на GRECO и не успя да покрие нито една от останалите 50%. Финландия и Норвегия се представиха най-добре в годишния доклад, като изпълниха 100% от препоръките на Съвета.

GRECO призовава правителствата и хората, които са на публични длъжности да действат по пример, като спазват антикорупционните мерки и стандартите за прозрачностГодишният доклад разглежда мерките за предотвратяване на корупцията, предприети в държавите-членки по отношение на парламентаристи, съдии и прокурори, както и в централните правителства – включително висшите изпълнителни функции – и правоприлагащите органи.

“Корупцията подкопава доверието на гражданите в демокрацията и в демократичните институции. Следователно прилагането на ефективни мерки за борба с корупцията и насърчаване на почтеността и прозрачността трябва да бъде приоритет за публичните органи по всяко време. Държавите постигнаха напредък, но те трябва да засилят действията си за пълното прилагане на препоръките на GRECO”, заяви в прессъобщение генералният секретар на Съвета на Европа Мария Пейчинович Бурич.

Президентът на GRECO Марин Марчела изрази загриженост относно широко разпространените обвинения в корупция в много страни, касаещи лица, отговорни за публичните институции през последните години.

“Никой човек, държава или институция не е имунизирана срещу корупцията. Политиците, независимо от тяхната политическа принадлежност, трябва да са хора с реноме и от тях се очаква да дават пример на останалите. Политиците са предназначени да служат на народа, а не да управляват хората”, каза той.

През 2019 г. спазването на препоръките на GRECO в рамките на четвъртия кръг за оценка леко се увеличи: 36% от препоръките бяха изпълнени изцяло до края на годината. Препоръките с най-ниско ниво на спазване продължават да бъдат тези, издадени по отношение на народните представители (27%), докато оценката беше по-висока по отношение на съдиите (37%) и прокурорите (46%).

“Това обяснява до голяма степен защо доверието на хората в политиката е много ниско и ще бъде още по-ниско, ако политиците не засилят спазването на стандартите за почтеност”, каза Марчела.

Откакто започна четвъртият кръг за оценка, почти половината от държавите-членки на GRECO извършиха конституционни реформи, следвайки препоръките на организацията. Държавите-членки на GRECO са извършили над 150 конкретни законодателни, регулаторни или институционални реформи за изпълнение на препоръките.

Според доклада GRECO продължава да постига напредък в оценката за превенцията на корупцията в правителствата и правоприлагащите органи: до края на 2019 г. по техни критерии бяха оценени 18 държави. GRECO откри много недостатъци в начина, по който страните се занимават с лобизъм, конфликти на интереси и “въртящи се врати” в централните правителства, включително необходимостта от разширяване на антикорупционните мерки за съветници.

Препоръките на GRECO относно правоприлагащите органи се отнасят най-вече до кодекси за поведение, повишаване и уволнение, конфликт на интереси, ограничения след наемане на работа и защита на лицата, подаващи сигнали.

GRECO е съкращение от френската фраза “Groupe d’États contre la koruption”, което означава група държави, обединени срещу корупцията. Това е орган на Съвета на Европа, който има за цел да подобри капацитета на членовете си за борба с корупцията, като наблюдава тяхното спазване на антикорупционните стандарти. Той помага на държавите да установят недостатъци в националните антикорупционни политики, като насърчават необходимите законодателни, институционални и практически реформи. В момента той включва 47-те държави-членки на Съвета на Европа, плюс Беларус, Казахстан и Съединените американски щати, според уебсайта му.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments