Бурен дебат за върховенството на закона в България в ЕП: Какви са позициите на евродепутатите?

0
173
Европейски парламент
Европейски парламент. Снимка: Pixabay

Европейската народна партия (ЕНП), дясноцентристката политическа фракция на ЕС, поддържа подкрепата си за българския премиер Бойко Борисов, стана ясно в понеделник (5 октомври) след бурен дебат, белязан от неуспехи в онлайн излъчването му, информира “Euractiv”

Дебатът на тема „Върховенството на закона и основните права в България“ се проведе по време на пленарната сесия на Европейския парламент в Брюксел като реакция на безпрецедентна вълна от протести в най-бедната страна на ЕС. Хиляди българи излязоха на улицата през последните 90 дни, призовавайки Борисов и главния прокурор Иван Гешев да подадат оставка заради неистовата корупция на високо ниво, която отслаби държавните институции и облагодетелства мощни магнати. Гешев е широко смятан за пристрастен и негоден за работата си, докато Борисов отказва да подаде оставка и омаловажава протестите.

Българите се доверяват на институциите на ЕС повече от собственото си правителство и дебатът беше проследен с голям интерес към страната. Мнозина обаче бяха разочаровани от техническите неизправности, които попречиха на голяма част от хората да гледат дебата онлайн.

В разгорещен дебат депутатите от семейството на социалистическата партия, както и Зелените и либералите се нахвърлиха на правителството на България за отстъпление от демократичните ценности и злоупотреба с еврофондовете.

За разлика от тази част на ЕП, евродепутатите от дясноцентристката група на ЕНП, към която принадлежи партията ГЕРБ на Борисов, го защитиха като проевропейски лидерМанфред Вебер, лидерът на групата на ЕНП в парламента, публикува туит преди дебата, за да успокои членовете на партия ГЕРБ, че европейският десен център продължава да подкрепя партията на Борисов. Според Вебер гражданите имат демократично право да протестират, но страната не се нуждае от предсрочни избори, тъй като в края на март така или иначе ще се проведат редовни общи избори.

По време на дебата в парламента депутатите от ГЕРБ Андрей Ковачев и Андрей Новаков защитиха правителството на Борисов – първият атакува левицата и Зелените за иницииране на дебата, а другият атакува българските евродепутати, подкрепили инициативата. И двамата евродепутати обидиха колегите си за опетняване на името на България. Това предизвика реакция от германския министър по европейските въпроси Михаел Рот, който заяви, че подобни дебати не опетняват никого, но са необходими. Говорейки от името на германското председателство на Съвета на ЕС, той похвали демонстрантите в България, които “мирно се борят за нашите ценности и следователно заслужават солидарност”.

Ръководството на ЕНП реши да не дава думата на своя евродепутат Радан Кънев („Демократична България“), който е гласен критик на Борисов.  Даниел Фройнд, единственият евродепутат (Зелените, Германия), който лично участва в протестите в България, заяви, че иска да предаде на Европейския парламент посланието, което носи от София:

“Моля, спрете европейското финансиране – така ще отнемете черния хайвер на алчни олигарси.”

Евродепутатът Клер Дейли (GUE / NG, Ирландия), която вече получи известност в България заради критиките си към българското правителство, отново ги сравнява с вампири, които се хранят с еврофондове. Тя също удря германския канцлер Ангела Меркел и президента на ЕНП Доналд Туск, че се придържат към “своите хора”, позовавайки се на ГЕРБ.

Евродепутатът Рамона Стругариу (РЕНЮ, Румъния) заяви, че тези, които все още подкрепят правителството на Борисов, “защитават много добре изградена мрежа от хора, които злоупотребяват с демокрацията”. Тя каза, че ролята на членовете на ЕП трябва да бъде да направят ясно разграничение между държава заложник и свободна нация.

Евродепутатът Елена Йончева (S&D, България) направи рязко изявление, като се обърна към германското председателство и попита:

“Докога Съветът на ЕС ще мълчи?”

След което добави:

“Страданието на България е страданието на целия ЕС.”

След дебата журналистите попитаха Уебър дали е наясно с изтекли снимки, показващи това, което се твърди, че е чекмеджето в спалнята на Борисов, пълно с пачки банкноти от 500 евро и няколко златни блокчета. Вебер отговори, че е наясно, но “не е правилно” да питаме европейците за тях, тъй като по думите му българите трябва да разберат дали са верни.

България се класира като най-корумпираната държава-членка на блока според индекса на Transparency International. Страната е спаднала до 111-а позиция по отношение на свободата на медиите от 51-ва през 2007 г., когато се присъедини към ЕС, според „Репортери без граници“.

По-късно тази седмица се очаква гласуване на проект за резолюция, който критикува България за недостатъци в зачитането на върховенството на закона. Въпреки че гласуването няма да има последици освен политическо смущение за Борисов, това също ще изпрати сигнал, че Брюксел не си затваря очите.

За разлика от Унгария и Полша, България избягва официална процедура на ЕС за неспазване на върховенството на закона, като обещава промени и създава органи, които да се борят с присаждането и да ремонтират съдебната система, като същевременно се влачи да постига резултати.

В първия си доклад за върховенството на закона миналата седмица Европейската комисия с по-мек тон разкритикува недостатъците на България по отношение на независимостта на съдебната власт и липсата на висши служители, затворени по обвинения в корупция.

По време на изказването си в понеделник, висшият служител на ЕС за демокрацията, комисар Вера Юрова заяви, че Комисията на ЕС ще продължи да наблюдава България, докато не види осезаеми резултати в борбата с корупцията и преструктурирането на съдебната система. Тя каза:

“Все още има недовършени задачи. И ние искаме да видим свършената работа.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments