Бурен дебат в Общинския съвет в Бургас по предложение за изграждане на фотоволтаична централа

0
120
Заседание на Общински съвет Бургас
Заседание на Общински съвет Бургас. Снимка: Искра.бг

Предложение на кмета Димитър Николов за изграждане на фотоволтаична централа в Бургас предизвика бурен дебат по време на днешното заседание на Общинския съвет. Докладната предвижда промяна на УПИ на имот с отреждане „За парк“, който се намира в местността „Кара баир“ в землището на ж.к. „Меден рудник“.

Дебатът беше открит от съветникът Даниела Божинова от „Демократична България Обединение“. Тя обяви, че не са били спазени процедурите по закон. Това нейно изказване предизвика бурна реакция от членове на местния парламент от ГЕРБ начело с Бойчо Георгиев, който пренесоха дебата на национално ниво и отправиха остри критики към правителството. Според тях то не правело необходимото, за да компенсира общините за галопиращите цени на електроенергията.

От своя страна зам.-кметът по строителството Чанка Коралска обяви:

„Там е подходящо, тъй като е лесно и присъединяването към мрежата на ЕСО. Има да се извърви много дълъг път. Минава се процедура през РИОСВ. Има още много възможности за обсъждане и представяне на инвестиционните намерения пред обществеността.“

„За нас е много важно да разберем кой ще го изгражда и кой ще го експлоатира. Да не се окаже, че е първа стъпка към нещо, което го има към днешна дата и не ни се предоставя като информация. Няма нищо политическата ситуация. Обсъждаме едно УПИ, на което трябва да му се промени предназначението“, каза от своя страна Стоян Грозев.

В дебата се включи и кметът Димитър Николов:

„За да разсея някакви съмнения, ще ви кажа как се стигна до тази идея. След като стана ясно, че ще бъде дългосрочен проблемът с високите цени на електричеството, приблизително около 6 милиона лева са завишените цени на общината и 5 милиона лева на дружествата. Затова взехме решение за търсим начини за справяне с тази ситуация. Ще ви предложим подмяна на старите лампи, те са основно в селата. Намаля се по 6-7 пъти консумацията. Програма за нова консумация, но няма да гасим нощно време осветлението. И третото е търсене на собствена електроенергия. Това са подкрепените от новата „Зелена сделка“ на ЕС технологии. Идентифицирахме 6-7 терена на територията на общината. На следващата сесия ще предложим още един терен. Ако в новия План за възстановяване има възможност общините да кандидатстват, но ако не успеем да намерим външно финансиране, ще заложим в бюджета или с кредитни средства. Не се е прокрадвала идеята да се дава на концесия. Ако има друг модел на механизъм, ние сме склонни да ги разгледаме. Аз не мога в момента да твърдя колко е законна тази процедура. Предполагам, че правна дирекция са се запознали и ако някой е сгафил със срокове и процедури, разбира се, ще бъде сакциониран. Изчисленията показват, че ако реализираме тези инвестиционни предложения, около 60-70% от консумацията на уличното осветление ще бъде компенсирана със собствена електроенергия.“

Йордан Георгиев от БСП пък беше категоричен, че въпросът трябва да се политизира.

Повишаването на цените на тока са вследствие на „Зелената сделка“, одобрено от Европарламента, доминиран от ЕНП. Вследствие на това се търсят алтернативни източници на електроенергия. Аз мисля, че това, което се прави в момента, е изключително предвидливо решение“, обяви той.

Красимир Клудов от „Средна европейска класа“ /СЕК/ пък напомни, че през 2013 година, по време на управлението на ГЕРБ, също е имало протести за високите цени на тока и дори хора са се самозапалвали.

„Нашата група ще подкрепи докладната въпреки изказването на Бойчо Георгиев. 12 години другите държави се подготвяха за тази сделка. Те изграждаха такива централи. А ние сега тепърва започваме да го умуваме. Много е добро като идея общината да бъде независима. Ние говорим за тези неща от 12 години. Нека да я подкрепим тази докладна с идеята наистина да бъде за фотоволтаичен парк“, каза от своя страна Георги Събев.

„Много неща, които излизат зелени, само се представят за такива. Твърдя, че част от санирането не е такова, с което се хвалим в Бургас. Никога не беше установено чрез одит какво е постигнато. Но това трябваше да бъде организирано от държавата не само на местно ниво. Затова се опитвам да разбера каква е целта тази фотоволтаична централа да се изгражда от Община Бургас. Тя може да отреди терени, но защо не отреди покриви“, обяви пък Даниела Божинова.

В крайна сметка докладната записка беше подкрепена с огромно мнозинство. 46 от 47 гласували общински съветници подкрепиха предложението. Имаше само един глас „въздържал се“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments