Брюксел предлага „тъмночервени зони“ в Европейския съюз

0
84
Европейска комисия
Европейска комисия. Снимка: Pixabay

Брюксел предлага да бъдат създадени „тъмночервени зони“ в Европейския съюз. От тях пътуванията ще бъдат почти нежелателни, предаде „DarikNews“.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обясни, че това ще са зони, в които коронавирусът се разпространява много бързо. Хората от тях ще трябва да си направят тестове и ще бъдат поставяни под задължителна карантина след своето пристигане.

Важен е моментът, че тези зони няма да обхващат цели държави и целта не е да има разделение между отделните страни-членки.

Освен това на Европейския съвет в Брюксел е била обсъждана и възможността да се приемат общи стандарти за ваксинационни паспорти за медицински цели. Засега обаче единно решение по въпроса не е било постигнато. Причината е, че Гърция и Испания настояват те да се използват и при пътуване в рамките на Общността.

„Много тревожни са информациите, които моите колеги споделиха – огромен брой заразени, огромен брой смъртни случаи, претоварена медицинска система, огромни външни дългове и спад на БВП на водещите държави-членки в ЕС, заради което след здравната криза във всички случаи ще има и много тежка финансова и икономическа криза“. Това обяви от своя страна премиерът Бойко Борисов след края на заседанието на Европейския съвет.

„За съжаление вирусът мутира и няма общо правило, по което да се действа“, посочи той и добави, че държавите-членки действат съобразно ситуацията.

Борисов акцентира и върху друга тема, която бе разгледана на Съвета – забавянето на ваксинациите в част от държавите-членки. Той беше категоричен, че ваксинационният план в България се осъществява по най-разумния и балансиран, правилен начин, като включително се гарантира, че получилите първата доза от ваксината граждани, ще получат и втората доза.

Именно заради ваксинационния план обаче правителството търпи множество критики. България в момента е на последното място в Европейския съюз по брой имунизирани. Мнозина считат, че ваксинацията трябва да се ускори, но управляващите явно нямат намерение да го направят. 

До март 2021 година държавите-членки на ЕС трябва да определят цели за ваксиниране на минимум 80% от здравните специалисти и социалните работници, както и 70% от възрастното население над 80 години до края на лятото. Към това ще се стремим държавите от ЕС, обяви Борисов. Как обаче ще бъде постигнат този процент в България с тези темпове на ваксинация и броя на желаещите да си поставят от препарата, не е ясно. 

„Европейската агенция по лекарства работи за увеличаване на производителния капацитет с компаниите, както и Европейската комисия. Надявам се това, което сме платили – големите количества в следващите месеци да дойдат в България“, добави премиерът Борисов.

„Спешно трябва да се увеличи геномното секвениране – до 5-10% от позитивните резултати от тестове. И тук Европейската комисия може да помага, но и ние имаме този експертен потенциал”, добави още Борисов.

По отношение на единния пазар и свободното движение при надграждане на мерките за овладяване на пандемията премиерът Бойко Борисов, че ние като държава сме готови и с дигитален паспорт, и със сертификат за ваксинация.

„Но аз мисля, че това много трудно ще стане, защото по отношение на единния пазар имаме свободно движение на хора. Да, всяка държава-членка сигурно ще приложи някакви механизми за допускане на други граждани в своята страна, но към момента не мисля, че ще се вземе такова решение“, посочи още той. 

Борисов е похвалил страната ни и за мерките срещу коронавируса, които се предприемат, но именно в тази насока има много критики. От бранша на заведенията вече обявиха, че излизат на протест на 27 януари пред Министерския съвет. Те заплашват, че ще отворят ресторантите въпреки забраната на 1 февруари. Управляващите обаче отказват да се вслушат в бранша и неговите проблеми, въпреки че заведенията са затворени от месеци и това предизвиква тежки социални последици за тези, чието препитание зависи от това. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments