Броят на мюсюлманите в Русия нараства стремително

0
247
Съборната джамия в Москва. Снимка: Xusenru/Pixabay
Съборната джамия в Москва. Снимка: Xusenru/Pixabay

Мюсюлманското население на Русия стремително расте като основна причина са мигрантите от Централна Азия и арабския свят, твърди в интервю за „Известия“ председателят на Съвета на мюфтиите на Русия Равил Гайнутдин, оглавяващ и Духовното управление на мюсюлманите в страната.

Днес в Русия има повече хора, изповядващи исляма, отколкото в царско време, но от някогашните над 14 хиляди религиозни сгради за тях са останали малко над 8 хиляди. Това поражда огромни струпвания на вярващи край джамиите по мюсюлманските празници. За да се задоволи острата нужда от молитвени домове, в цялата федерация трябва да се изградят още към 50-60 джамии, но строежите често срещат съпротива от страна на местните власти, казва Гайнутдин.

Той цитира оценка на „уважавани експерти и аналитици“, според която до 15 години близо 30% от населението на Русия – в момента 145-милионна страна – ще бъде мюсюлманско.

Празничните богослужения само в Съборната джамия в Москва привличат по 130 хиляди души срещу едва 35 хиляди по съветско време, посочва мюсюлманският лидер. Според московските власти в столицата на Русия живеят днес на постоянни и временни начала 3-4 милиона души, изповядващи исляма, добавя той.

Преди 10-15 години в Санкт Петербург имаше около 250 до 300 хил. мюсюлмани, а днес броят им наближава един милион. Бурно се развиват мюсюлманските общности в Калининградска област, Карелия, Коми и други региони от федерацията. Постоянно расте броят на изповядващите исляма в Приморски, Хабаровски, Алтайски край, на остров Сахалин, констатира висшият духовник.

„От Централна Азия идват в Русия несемейни млади хора, остават във федерацията, за да работят тук и да създават семейства. Децата на бивши гурбетчии ходят в руски училища, успешно следват в руски висши учебни заведения. Те вече са руски граждани и броят им расте с всяка година“, подчертава Гайнутдин.

„Студенти от арабски мюсюлмански страни следват у нас, женят се и остават тук. Малко ли има такива доктори у нас?“, добавя Равил Гайнутдин пред руското издание.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments