Борисов заповяда за един ден да се спасят общинските болници

0
70
Бойко Борисов на среща с представители на Сдружението на общинските болници. Снимка: МС
Бойко Борисов на среща с представители на Сдружението на общинските болници. Снимка: МС

Болници в мое управление няма да закрия, парите за здраве се увеличават всяка година, затова искам решение. Не приемам сестри и лекари с години трудов стаж, които всеки ден ни лекуват и помагат, да се чувстват без подкрепа, изоставени и забравени“. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов на среща с представители на Сдружението на общинските болници, предадоха от правителствената пресслужба.

Премиерът е възложил до петък (8 Февруари) на Министерството на здравеопазването да му представи предложение с конкретни решения на проблемите в общинското здравеопазване.

На срещата са присъствали също вицепремиерът Томислав Дончев, министърът на здравеопазването Кирил Ананиев и управителят на НЗОК д-р Дечо Дечев. Поводът за срещата са финансовите проблеми на общинските болници и недостатъчните възнаграждения за труда на медицинските специалисти.

Правителството ще търси финансови възможности да дотира общинските болници, на които средствата не достигат“, подчерта премиерът.

В четвъртък от Сдружението на общинските болници припомниха, че точно година след като работещите в 20-тина лечебни заведения излязоха на протести с искане за целенасочена политика за тяхното спасяване, нищо не се е променило. Медицинските сестри там продължават да работят на заплати близки до минималните, заради което подават колективни оставки.Според сдружението тези болници са дискриминирани и получаваните от тях средства не отговарят на ангажимента им да обслужват здравно близо 2 млн. българи.

Общинските болници в страната са стотина и към средата на миналата година са с дългове за малко над 100 млн. лева, 43 млн. лева от които – просрочени. Данните на сдружението на общинските болници сочат, че за последните 10 години – в по-голямата част от които е управлявал именно Борисов – съществуването си са прекратили над 20 такива лечебни заведения. Данните на самото здравно министерство отпреди няколко години пък са за 19 закрити общински болници от 2010 до 2016 г. Сред тях са например многопрофилните болници в Елена, Дряново, Кула, Тервел, Генерал Тошево, Бобов дол, Трън и Брезник.

Обещанията на Борисов, че болници няма да се закриват и държавата ще ги подкрепя финансово, са в пълен противовес както със законите, така и с предизборните ангажименти и заявките на трите му правителства за необходимост от регулации срещу постоянно разрастващия се брой лечебни заведения. Ангажиментът да се дотират болници пък е в противоречие с принципите, по които функционира здравната система, тъй като държавните, частните и общинските болници са равнопоставени пред закона търговски дружества.

След заповедта на премиера от Министерството на здравеопазването обявиха, че разработват пакет от мерки в подкрепа на общинските болници, като ще бъде направен финансов анализ на всяка една от тях.

Договорихме да представим утре до обяд (петък, 8 февруари – бел.ред.) на премиера конкретни мерки, с които да окажем помощ на общинските болници в затруднено финансово състояние. В момента вече работи екип по този въпрос„, обяви по-късно Ананиев.

В петък от правителствената пресслужба съобщиха, че допълнителни 66 милиона лева ще получат през годината общинските и областните болници, като парите са предназначени за увеличение на заплатите.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments